28/10/2021
Αμφιδέξιοι 9 19 13 10 - 51 -
Πι Stoli α 7 9 12 14 - 42 -

Πάρτι τριπόντων έστησαν οι Αμφιδέξιοι!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Master , οι Αμφιδέξιοι έσπασαν το ρόδι στην διοργάνωση , καθώς νίκησαν τα Πι Stoli A με 51-42.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιάννη Σκούρα , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, μοίρασε ασίστ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 25 πόντους   στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν το τον έλεγχο , αφού προηγήθηκαν , 6-0, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν ένα επιμέρους 3-7 και να μειώνουν σε 9-7, όπου ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου . .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού άνηκε και αυτό στον Σκούρα και τη παρέα του  , καθώς βρίσκονταν σε θέση οδηγού , 14-11 και 16-13, ενώ με ένα εντυπωσιακό σερί 12-3 έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 28-16 .

Στη τρίτη περίοδο οι Αμφιδέξιοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με την διαφορά να αγγίζει την ανώτατη τιμή της , αυτής των δεκαεννιά πόντων , 39-20, και εν τέλει να κλείνουν το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα δεκατριών πόντων με 41-28  .

Η τελευταία στροφή του αγώνα αποτέλεσε τυπική διαδικασία , αφού οι γηπεδούχοι αύξησαν εκ νέου τη διαφορά στους δεκατέσσερις ,49-35, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Master League  με 51-42  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Στουρνάρας με 25 πόντους , 5 ριμπάουντ , 3 ασίστ , ενώ για τους ηττημένους ο Φάρκωνας Μάρκος  είχε 18 πόντους , 11 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κοψίματα   .

Οι Αμφιδέξιοι   είχαν συνολικά  12/41 δίποντα , 9/26 τρίποντα , 0/4 βολές , 36 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 11 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 5 λάθη . Τα ΠιStoliA  είχαν  14/35 δίποντα , 4/24 τρίποντα , 2/5 βολές , 47 ριμπάουντ , 3 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 14 λάθη .

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας):  Φωτόπουλος 8 , Στουρνάρας 25 , Κλάδης 4 , Τζαβέλλας 2 , Ρίζος  .

Πι Stoli Α(Χάρης Παπαδιονυσίου) :  Τζαβάρας 4 , Χάρης Παπαδιονυσίου 3 , Βούλγαρης 2 , Πιταράς 13 , Παπαφώτης 2 , Φάρκωνας 18   .

Τι μας άρεσε : Η μπασκετική ραψωδία που πραγματοποίησε έξω από την γραμμή των 6.75 ο Γιάννης Στουρνάρας ,καθώς τελείωσε την αναμέτρηση έχοντας 7/12 .