06/01/2020
Mad Frogs 16 6 14 11 - 47 -
Δαλάι Κλάμα 16 21 13 19 - 69 -

Πάρτι οι Δαλάι Κλάμα και επιστροφή στις νίκες.

Σε ένα ένα ματς που συνάντησαν αντίσταση μόνο για ένα δεκάλεπτο, οι Δαλάι Κλάμα κέρδισαν τους Mad Frogs με 69-47 για να ανέβουν στο 5-4 και την τέταρτη θέση του ομίλου και να ρίξουν τους αντιπάλους τους στην πέμπτη θέση, με 5-4 επίσης. Το ματς ήταν στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της Development 2!

Στην πρώτη περίοδο οι Mad Frogs μπήκαν καλύτερα και βρήκαν άμεση επαφή με το καλάθι! Το πρώτο πεντάλεπτο τους ανήκε και προηγήθηκαν 12-5. Αλλά οι Δαλάι Κλάμα αντέδρασαν και το δεύτερο πεντάλεπτο τους ανήκε ολοκληρωτικά! Ισορρόπησαν το ματς και τελικό σκορ περιόδου ήταν το 16-16! Καλύτερος των Mad Frogs ο Αδαμόπουλος με 7 πόντους ενώ για τους Δαλάι Κλάμα Τσιάρας και Κλούτσος με 4 έκαστος!

Κάνεις λοιπόν δεν περίμενε αυτό που θα ακολουθούσε στην δεύτερη περίοδο βάση της εικόνας των δύο ομάδων! Τι κι αν ξεκίνησαν με καλάθι οι βάτραχοι, οι Δαλάι Κλάμα έκαναν ένα ονειρικό επιμέρους 21-4 και έκλεισαν την περίοδο μπροστά με 15 πόντους! Κλούτσος με 8 πόντους και Δημητρακάκης με 5 ξεχώρισαν επιθετικά για τους Μαύρους! Σαΐνης, Αλέξης και Κατσαρός σκόραραν από δύο για τους Mad Frogs!

Η τρίτη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη καθώς οι Mad Frogs μπήκαν πιο διαβασμένοι! Έπαιξαν επιθετική άμυνα, και προσπάθησαν μεθοδικά να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι! Μείωσαν στους 10 πόντους 32-41 με 6′ 40″ να απομένουν αλλά οι Δαλάι Κλάμα ανέβασαν πάλι στροφές και ξέφυγαν! Το σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν 36-50! Αλέξης με τέσσερις και Αδαμόπουλος με τρεις προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά οι Δαλάι Κλάμα με έξι διαφορετικούς σκόρερ κράτησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα!

Έτσι η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα μιας και στα πρώτα λεπτά οι Βάτραχοι δεν κατάφεραν να μειώσουν! Ίσα ίσα η διαφορά ανέβαινε, οι παίκτες του Μπουρελάκου έβρισκαν εύκολα καλάθια και το τελικό 47-69 δείχνει ότι οι “Μαύροι” δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Ο Χατζάκης με πέντε, Τσιάρας με τέσσερις και τον Κρινή να καθαρίζει ότι υπήρχε στον αέρα οι Δαλάι Κλάμα κέρδισαν άνετα! Για τους Frogs Αλέξης και Αδαμόπουλος είχαν από τέσσερις.

Mvp των Δαλάι Κλάμα και του παιχνιδιού ο Κρινής με 6 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 2/3 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Mad Frogs ο Αλέξης με 14 πόντους, έχοντας 7/14 δίποντα και 0/1 βολές. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε και 6 λάθη.

Οι ηττημένοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/18 βολές, 16/46 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 22 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/13 βολές, 18/40 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κοντονίκας 2 (7ριμπ.), Κατσαρός 7 (1τρ, 5ασ.), Σταματελόπουλος 3, Καραμήτσος, Αλέξης 14 (12 ριμπ.), Αδαμόπουλος 13 (1), Σαΐνης 5 , Κώνστας 3 (7 ριμπ.), Περδικομάτης.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα παιχνίδι γεμάτο έντασή και πάθος από την αρχή.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 8, Κλούτσος 15 (3), Μπέης 5 (1 τρ. 9 ριμπ.), Ντεμελής 5 (1 τρ. 4 ασ.), Γκανασούλης 2, Χατζάκης 5 (1), Κρινής 6 (12 ριμπ.), Σταματόπουλος 4, Δημητρακάκης 6 (6 ριμπ.), Μάγος 13 (3).