25/11/2023
Frigo Driver 19 19 22 17 - 77 -
Τεμπελχανάδες 4 4 9 15 - 32 -

«Πάρτι» των Frigo Driver με καλεσμένους τους Τεμπελχανάδες!

Αυτή ήταν η 2η σερί νίκη τους στην Development 2 League και πλέον μετρούν 7 νίκες και 3 ήττες. Οι Τεμπελχανάδες από τη μεριά τους έκαναν μία εμφάνιση την οποία γρήγορα θέλουν να ξεχάσουν και έτσι το σερί ηττών τους συνεχίστηκε για 4η αγωνιστική, με το ρεκόρ τους να είναι στο 3-7.

Το ξεκίνημα ήταν ιδιαίτετα δυνατό για τους γηπεδούχους, με τον Γιώργο Μιχαλακάκο να κάνει από νωρίς αισθητή την παρουσία του και το σκορ να φτάνει στο 17-0. Το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων ήρθε 2 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου από τον Κολιούση (17-2), ενώ γενικά οι Τεμπελχανάδες μπόρεσαν να πετύχουν ακόμα ένα καλάθι με τον Καραγεώργο! Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν είδαμε κάτι διαφορετικό από τις δύο ομάδες. Οι Frigo Driver είχαν τον απόλυτο έλεγχο, ενώ από την άλλη οι Τεμπελχανάδες πέτυχαν συνολικά 4 πόντους ξανά σε όλο το δεκάλεπτο. Παπαδάκης, Γιώργος και Σταύρος Μιχαλακάκος κράτησαν ενεργή την επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων, οι οποίοι πήγαν στο ημίχρονο μπροστά με 38-8.

Με τρίποντο του Φωτίου οι Τεμπελχανάδες έσπασαν το «φράγμα» των 10 πόντων (47-11). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον καλό ρυθμό τους, όπως και την μεγάλη απόσταση στο σκορ. Ο Παπαδάκης έδινε λύσεις από κοντά, ο Γιώργος Μιχαλακάκος συνέχισε να είναι το ίδιο δραστήριος και κάπως έτσι το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ να δείχνει 60-17.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε μικρή σημασία πλέον καθώς ξέραμε ήδη τον νικητή, απλώς απέμενε να δούμε ποια θα είναι η τελική διαφορά. Το «κοντέρ» τελικά έγραψε +45, με τους Frigo Driver να παίρνουν μία πάρα πολύ άνετη νίκη με 77-32.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Μιχαλακάκος με 21 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 22 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από τους Τεμπελχανάδες ξεχώρισε ο Νικόλαος Κολιούσης με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Οι Frigo Driver μέτρησαν 26/53 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 7/14 βολές, 60 ριμπάουντ, 13 ασίστ, αλλά και 18 κλεψίματα, 19 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Τεμπελχανάδες είχαν 12/45 δίποντα, 1/30 τρίποντα, 5/12 βολές, 48 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Επίσης έκαναν 10 κλεψίματα, 22 λάθη και 1 μπλοκ.

Frigo Driver (Παπαδάκης): Ευκαρπίδης 4(6ρ.), Κωστάκης 9(3ρ.), Μιχαλακάκος Σ. 12(7ρ.), Παπαδάκης Χ. 19(10ρ.), Μιχαλάκακος Γ. 21(22ρ.), Γκίκα 3(2ρ.), Μαθιός 9(10ρ.)

Τεμπελχανάδες (Ραΐζης): Φωτίου 3(5ρ.), Καραγεώργος 2(7ρ.), Δημαράς 9(2ρ.), Ραΐζης, Κολιούσης 12(13ρ.), Καρακεσισόγλου 6(12ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Frigo Driver κράτησαν τον καλό ρυθμό τους.