11/02/2024
Collectors 23 20 16 23 - 82 -
Retro Pacers 8 19 13 15 - 55 -

Πάσα πάσα σουτ για τους Collectors!

Από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους οι γηπεδούχοι, οι οποίοι μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Ο Παναγιώτης Αναστόπουλος ήταν εξαιρετικός στην δημιουργία με 5 ασίστ, ενώ στο σκοράρισμα ανέλαβε δράση ο Κωνσταντίνος Αναστόπουλος με 7 πόντους. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Pacers με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 23-8.

Έβγαλαν αντίδραση στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, με τον Βέλη να δημιουργεί εξαιρετικά και τον Καζαφέρη να σκοράρει 13 πόντους. Η ομάδα του Χριστοδουλοπούλου κατάφερε και μείωσε, σε εκείνο το σημείο, κάτω από τους δέκα, βγάζοντας αντεπιθέσεις και ενέργεια στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Η απάντηση ήταν άμεση από τους Collectors, με τον Κούδα να αναλαμβάνει δράση και να σημειώνει 10 πόντους. Το ημίχρονο βρήκε τους Collectors να προηγούνται με 43-27.

Στην επανάληψη οι Collectors μπήκαν με σκοπό να τελειώσουν το παιχνίδι. Είδαμε τον Κυριάκου να τροφοδοτείτε εξαιρετικά από τους συμπαίκτες του και να σκοράρει 6 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους έβαλε μεγάλα σουτ ο Βέλλης έξω από την γραμμή των 6.75, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 59-40.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες έπαιζαν ελεύθερο μπάσκετ, καθώς η δουλειά είχε γίνει για τους Collectors. Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους και το ματς  ολοκληρώθηκε στο 82-55.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κυριάκου με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Καζαφέρης με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Οι νικητές είχαν 3/5 βολές, 29/57 δίποντα και 7/26 τρίποντα, μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 28 ασίστ, έκαναν 13 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/10 βολές, 11/35 δίποντα και 9/33 τρίποντα, μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 15 λάθη.

Collectors (Αναστόπουλος): Αγγελομάτης 5, Αναστόπουλος 14, Αναστόπουλος 1 (11ασ.), Γαζεπίδης 2, Κούδας 24, Κυριάκου 12, Λαγός 1, Παντελεάκης 4, Σαβέριος 2, Τσατσάνης 3, Χαραλαμπόπουλος 14

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Βελλής 6, Βαμβακάρης 2, Ιωαννίδης 12, Καζαφέρης 24, Κεστεκίδης, Κουφόπουλος 7, Σέμπογλου 4

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ασίστ των γηπεδούχων!