28/05/2023
Mandra Heat 14 5 15 15 - 49 -
Πασοκlahoma City Thunder 21 20 7 23 - 71 -

ΠΑΣΟΚ 13% και ροζ για την ΠΑΣΟΚlahoma!

Την πρώτη της νίκη στον πρώτο όμιλο της Summer Master League πήρε χθες στο Athens Sports Hall η ΠΑΣΟΚlahoma, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισε την Mandra Heat με 49-71 στο ντέρμπι της Δυτικής Αττικής.

Καλύτερη εμφανίστηκε η ΠΑΣΟΚlahoma στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Γνάτη , 5 του Πραμαγγιούλη και 4 του Κεφαλόπουλου, βρέθηκε στο +10, 8-18, και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 14-21. Ο Θωμάς με 6 πόντους και ο Τσιλιώνης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 7 πόντους του Κεφαλόπουλου και 5 του Γνάτη, ξέφυγαν στους 24, 17-41. Το σκορ του πρώτου μέρους, 19-41, διαμόρφωσε για λογαριασμό της Mandra Heat ο Τσιλιώνης, ενώ νωρίτερα 2 πόντους σημείωσε Λιακίδης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους και με 6 πόντους του Θωμά, 5 του Μώλου και 4 του Λιακίδη, μείωσαν στους 12, 31-43. Τελικά οι γαλάζιοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +14, 34-48, με τους Λουκόπουλο, Κεφαλόπουλο και Μαραβελάκη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 34-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΠΑΣΟΚlahoma διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Γνάτη, Μαραβελάκη, Συρίγο,  Κεφαλόπουλο και Πραμαγγιούλη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 49-71. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Θωμάς, Δρακόπουλος και. Λιακίδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/30 βολές, 11/40 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/15 βολές, 29/55 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Πολυτιμότερος της Mandra Heat ο Λιακίδης με 10 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/8 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της ΠΑΣΟΚlahoma ο Γνάτης με 19 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 8/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 9 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη.

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Θωμάς 21 (3), Τσιλιώνης 5 (1), Λιακίδης 10, Ιατρού, Μώλος 7, Δρακόπουλος 6 (1), Σιώκης

ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder (Γνάτης): Λουκόπουλος 5, Συρίγος 8, Γνάτης 19, Διαμαντόπουλος, Κεφαλόπουλος 15 (1), Αράπας 2, Κοτσαμπασάκης 2, Μαραβελάκης 9 (1), Πραμαγγιούλης 11

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της συνάντησης!