17/04/2022
Antilalos BC 18 12 12 9 - 51 -
Lyonmen 9 18 13 14 - 54 -

Παθιασμένα Λιοντάρια!

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν οι Lyonmen με τον Αντίλαλο για τους 16 της Master League, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς τα Λιοντάρια πήραν τη νίκη με 51-54 και απέκτησαν μικρό προβάδισμα πρόκρισης.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τον Αντίλαλο, καθώς με 10 πόντους του Merkevicious, τρίποντο του Γκολέ και καλάθια των Λάγιου – Ρούσκα, προηγήθηκε με 18-9. Ο Θεοδώρου με 4 πόντους και οι Δημητρίου – Αποίκος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Lyonmen, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 21-10, κατάφεραν με 7 πόντους του Σάρλη και άλλους τόσους του Θεοδώρου, να φέρουν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία, 27-27, λίγο πριν την ανάπαυλα. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-27, με τον Γκολέ να ευστοχεί στη λήξη από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα από 3 πόντους είχαν οι Κώστας Ζαμπέτας, Σουλτάτος και Merkevicius.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 42-40, έπειτα από 4 πόντους του Merkevicious. Από κοντά ακολουθούσαν οι ερυθρόλευκοι τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Δημητρίου να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 4 πόντους και τον Καλαποθαράκο να προσθέτει 3. Σκορ τρίτης περιόδου 42-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Ψυχογιού ήταν καλύτερη στα σημεία και με μεγάλα σουτ των Θεοδώρου (9π), Σάρλη (3π) και Μακρυγιάννη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 51-54. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γκολές, Merkevicius και Ρούσκας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/20 βολές, 15/33 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/11 βολές, 20/44 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν μόλις 6 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Πολυτιμότερος για τον Αντίλαλο ο Merkevicious με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/11 βολές και 7/11 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Betsson mvp των Lyonmen ο Θεοδώρου με 22 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 9/14 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.) : Ζαμπέτας Κ. 5 (1), Λάγιος 6, Σουλτάτος 3 (1), Μπαμπλέκος, Merkevicious 18, Ρούσκας 6, Καραγιάννης 3, Σταυρόπουλος, Σκαμπαρδώνης, Γκολές 10 (2), Αλεξίου

Lyonmen (Ψυχογιός): Θεοδώρου 22 (1), Μακρύγιαννης 4, Δημητρίου 6, Τζουβάνας 3, Καλαποθαράκος 3, Ηλιόπουλος, Φραντζέσκος, Σάρλης 10 (2), Αποίκος 6

Τι μας άρεσε: Το περίσσιο πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!