29/09/2021
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 21 16 6 13 - 56 -
Valhalla Phantoms 13 12 12 11 - 48 -

Παθιασμένη νίκη για Αρισταίο!

Με το γνωστό τους παθιασμένο παιχνίδι και την πιεστική τους άμυνα, η παρέα του Αρισταίου κέρδισε την Valhalla με σκορ 56-48 και συνέχισε νικηφόρα την πορεία του στο κύπελλο της διοργάνωσης.
Ο Θάνος ο Σοφούλης μπήκε… φουριόζος στο παρκέ του Κολωνού, εκτελώντας χωρίς σκέψη από την περιφέρεια, παρασύροντας παράλληλα τους συμπαίκτες του για το 19-11 πρώτου δεκαλέπτου.
Επιρρεασμένη από τον τραυματισμό του Σαρικλάκη, η Valhalla προσπάθησε με τον Ντάσιο κυρίως να παραμείνει κοντά στο σκορ, με τους Μακρή και Μαργέτη να ακολουθούν για το 37-25 με το οποίο μπήκαν πίσω στα αποδυτήρια, για ημίχρονο.
Η άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων εγκλώβισε για τα καλά τους νησιώτες, με την Valhalla να πλησιάζει ακόμα και στους τέσσερις (37-33), μέχρι ένα τρίποντο ξέσπασμα από Σοφούλη και Τούντα, διατηρήσει εν τέλει το προβάδισμα για Αρισταίο, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 43-37.
Η ένταση ανέβηκε αρκετά στο τελευταίο μέρος του αγώνα, με την Valhalla να κάνει μια τελευταία προσπάθεια για την ολική ανατροπή, με τον Αρισταίο όμως ψύχραιμο σε εκείνο το σημείο του αγώνα οδηγηθήκαμε στο τελικό 56-48.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Τούντας με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη. Από Valhalla καλός ήταν ο Χρήστος Δρόσος με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/43 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 13/18 βολές, 39 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/43 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 2/17 βολές, 38 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.
Α.Σ.Κ Αρισταίος(Δεμένεγας): Ρουσουνέλος 4, Βρεττός, Βαλεράς 4, Τούντας 14, Παούρης Ν. 2, Μπερκέτης 2, Σοφούλης 22, Παούρης Σ. , Παούρης Β. 8.
Valhalla (Γεωργακάς): Δρόσσος 9, Τρισκόγιαννης 4, Μακρής 7, Ντάσιος 17, Σαρικλάκης 2, Φωτίου, Καραμπάτσος 2, Γεωργακάς, Ζαμπάρος, Μαργέτης 7.
Τι μας άρεσε: Οι πολλές δυνατές μονομαχίες!
Τι δεν μας άρεσε: Οι τραυματισμοί των Σταμάτη Παούρη και Μανώλη Σαρικλάκη.