15/10/2022
Intercity BC 15 11 15 11 - 52 -
Green Rose BC 13 10 9 9 - 41 -

Παθιασμένη Intercity!

Επιστροφή στις νίκες για την Intercity στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισε το Green Rose με 52-41 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Intercity να προηγείται με 15-13, χάρη σε 6 πόντους του Νικολάου, 3 του Μπαλαφούτη και τριποντάκι του Σταυρόπουλου. Ο Κοσμόπουλος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Πρατικάκης, Κανίνιας και Τριανταφυλλόπουλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Σταματόπουλου και 3 του Αντωνίου, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 26-23. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και σε εκείνο το διάστημα το Green Rose, με τον Πρατικάκη να σκοράρει από την περιφέρεια και τους Λώλο, Κανίνια και Κοσμόπουλο μέσα από την ρακέτα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Intercity είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με 6 νέους πόντους του Νικολάου και 4 του Σταματόπουλου, απέκτησε σαφές προβάδισμα νίκης, 41-32. Λίγα πράγματα επιθετικά για την παρέα του Καναβάρου στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κοσμόπουλο να ξεχωρίζει με τους 3 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 41-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Μπαλαφούτη, Σταματόπουλο και Νικολάου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-41. Για το Green Rose στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κοσμόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος και Κόσσυφας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/20 βολές, 19/49 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/28 βολές, 11/36 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Betsson mvp της Intercity ο Σταματόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 5/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος του Green Rose ο Κοσμόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 7/11 βολές, 2/5 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Intercity (Μπαλαφούτης): Σταματόπουλος 14, Στρίκος 4, Μπαλαφούτης 6, Αντωνίου 5, Σταυρόπουλος 4 (1), Νικολάου 17 (1), Φιλίνης 2

Green Rose (Καναβάρος): Κοσμόπουλος 14 (1), Δημητρόπουλος 2, Λώλος 2, Κανίνιας 4, Πρατικάκης 5 (1), Κόσσυφας 6, Τριανταφυλλόπουλος 5, Αποστολόπουλος, Καναβάρος, Μερσινιάς 1, Κοπανίτσας 2

Τι μας άρεσε: Η αμυντική λειτουργία της Intercity!