25/02/2023
Lasson BC 22 19 17 12 - 70 -
Mandra Heat 15 15 17 13 - 60 -

Παθιασμένη Lasson!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Lasson στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 17η αγωνιστική κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος την Mandra Heat με 70-60 και απομακρύνθηκε περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Εξαιρετική ήταν η Lasson στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Φώτη Καραμπά, 6 του Σκαρμέα και 5 του Κοντονάτσιου, προηγήθηκε με 22-15. Η περιφέρεια ήταν αυτή που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αφού από ένα τρίποντο είχαν οι Ελευθεριάδης, Τσιλιώνης, Διολέτης και Μπιτζιλέκης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με δύο τρίποντα του Κρητικού, 6 πόντους του Φώτη Καραμπά και 4 του Κοντονάτσιου, έχτισε διψήφια διαφορά 19 πόντων, 40-21. Το μόνο που κατάφερε η Mandra Heat πριν την ανάπαυλα ήταν να μειώσει στους 11, με τον Μπιτζιλέκη να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Σιώκη 4.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Σκαρμέα, 6 του Ντίσιου και τρίποντο του Κρητικού, η "Αρκούδα" διατήρησε την απόσταση ασφαλείας, 58-47. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Ελευθεριάδη και τα τρίποντα των Μπιτζιλέκη - Γιαννακή. Σκορ τρίτης περιόδου 58-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Lasson διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση Φώτη Καραμπά, Κοντονάτσιο, Ντίσιο και Άρη Καραμπά, έφτασε δίκαια στη νίκη με 70-60. Για την Mandra Heat στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Διολέτης, Μώλος, Τσιλιώνης, Ελευθεριάδης και Μπιτζιλέκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/26 βολές, 23/51 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/24 βολές, 11/38 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp της Lasson για ακόμη μια αγωνιστική ο Φώτης Καραμπάς με 17 πόντους (double-double), έχοντας 5/9 βολές, 6/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος της Mandra Heat ο Μπιτζιλέκης με 17 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 2/4 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Lasson (Καραμπάς Φ.): Καραμπάς Α. 4, Κοντονάτσιος 13 (1), Καραμπάς Φ. 17, Σκαρμέας 15, Ντίσιος 10, Κρητικός 11 (3)

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Γιαννακής 3 (1), Διολέτης 8 (2), Ελευθεριάδης 10 (2), Μπιτζιλέκης 17 (2), Μώλος 9, Σιώκης 4, Τσιάβος, Τσιλιώνης 9 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή της η Lasson!