Kasonic Beers 6 20 13 19 - 58 -
Powerpuff Boys 11 11 14 17 - 53 -

Πάθος, ψυχή και 2/2!

Το 2/2 στην Development League έκαναν οι Kasonic Beers καθώς επικράτησαν των Powerpuff Boys στο Athens Sports Hall.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες και τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (6-11) χάρη στα καλάθια του Σταυριανού. Οι "άσπροι" ανέβασαν στροφές στα μέσα του δεκαλέπτου και με καλάθια του Ζυγούρη και Ασημακόπουλου έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου οι Powerpuff Boys είχαν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, έχοντας πολυφωνία στην επίθεσηκαι τρομερή ενέργεια. Οι Kasonic ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν τούμπα το ματς και προηγήθηκαν με 26-22.

Να βάλουν στοπ στον τρελό ρυθμό που είχαν επιβάλει οι γηπεδούχοι, θέλησαν οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη και το κατάφεραν χάρη στα καλάθια των Ραουάτ και Σταυριανού. Οι γηπεδούχοι ωστόσο είχαν και πάλι λύσεις και με πρωταγωνιστές τους Λύκο, Ζυγούρη και Γ. Χατζημιχαήλ έκαναν το σκορ 39-36.

Η ομάδα του Σαμοΐλη προσπάθησε με τους Σταυριανό, Παππά και Σταμπουλτζίδη να κάνει την ανατροπή και να βάλει "φωτιά" στην αναμέτρηση, όμως η ομάδα του Ζυγούρη έβρισκε λύση σε κάθε καλάθι που δεχόταν. Έτσι, με άψογη διαχείριση, ευστοχία από την γραμμή της φιλανθρωπίας και πρωταγωνιστές τους Ασημακόπουλο και τα αδέρφια Χατζημιχαήλ, οι Kasonic επικράτησαν με 58-53 και έκαναν το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Π. Χατζημιχαήλ με 11 πόντους (3/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/6 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/45 δίποντα, 4/15 τρίποντα και 24/38 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/35 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 10/20 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Alla 5, Ασημακόπουλος 8, Ζυγούρης 7 (1), Κόκκαλης 2, Λύκος 6, Ρουμελιώτης 10, Γ. Χατζημιχαήλ 9 (3), Π. Χατζημιχαήλ 11

Powerpuff Boys (Σαμοΐλης): Γκατζιούρας 8 (2), Διάκου 10 (1), Παπαϊωάννου 2, Παππάς 2, Ραουάτ 6, Σαμοΐλης 4, Σταμπουλτζίδης 4, Σταυριανός 17