16/09/2024
Pink Paper 17 13 17 14 - 61 -
Sloters 9 20 25 8 - 62 -

Ματς με πάθος, δράμα και Sloters νικητές!

Μία ματσάρα μας επιφύλασσε η πρεμιέρα των Pink Paper και των Sloters! Σε ένα παιχνίδι που είχε τρομερό πάθος, αγωνιστική ένταση και πολύ ωραία ατμόσφαιρα στη κερκίδα οι Sloters ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τη νίκη με 61-62, ξεκινώντας με το… δεξί στο κύπελλο. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να διεκδικούν τη νίκη με το τελευταίο σουτ του Παπανδρέου, το οποίο όμως ήταν άστοχο και έτσι οι φιλοξενούμενοι απέδρασαν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Πιο αναλυτικά, οι Pink Paper μπήκαν πιο έτοιμοι στο παρκέ και με τους Παπανδρέου, Αζάρ να βρίσκουν σκορ από κοντά και τον Καμπόσο να εκτελεί εις διπλούν από μακριά κατάφεραν να προηγηθούν με 12-0! Οι Sloters προσπάθησαν να συνέλθουν από το σοκ του κακού ξεκινήματος και χρειάστηκε να περάσουν κάτι παραπάνω από 5 λεπτά ώστε ο Ορφανίδης να «σπάσει το ρόδι» (12-2). Παπαγεωργίου και Μαρούγκας έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο λίγο αργότερα και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-9.

Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν αισθητά στη δεύτερη περίοδο και το σκηνικό άλλαξε. Για αρκετή ώρα κράτησαν χωρίς πόντο τους αντιπάλους τους και έδωσαν συνέχεια στο σερί τους με τον Παναγιωτόπουλο να ισοφαρίζει σε 17-17, λίγο πριν Μπογάς και Μαρούγκας δώσουν το προβάδισμα, αλλά και αέρα 5 πόντων (17-22). Ο Παπανδρέου «ξύπνησε» την ομάδα του και παρά τον δραστήριο Σπύρου οι Pink Paper έβγαλαν αντίδραση και πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 30-29.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά στις αρχές της τρίτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις με διαφορετικούς παίκτες και να αλληλοαπαντούν στα καλάθια (43-43). Τα τρίποντα των Μαρούγκα και Σπύρου έφεραν τους Sloters στο 45-52, με τον δεύτερο να είναι αυτός που με τη βολή του στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 47-54.

Ο Παπανδρέου φαινόταν πως δεν ήταν διατεθειμένος να τα παρατήσει έτσι εύκολα και στη τέταρτη περίοδο βοήθησε πολύ ώστε οι Pink Paper να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Κονταρίνης προσέφερε επίσης με τα καλάθια του στον αιφνιδιασμό και μείωσε σε 57-58, ενώ ο Σπύρου έγραψε το 57-60. Οι Sloters είχαν στα χέρια τους μία διαφορά 4 πόντων λίγο πριν το τέλος (58-62), αλλά ένα μεγάλο σουτ του Παπανδρέου 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έκανε το 61-62 και άφησε τα πάντα ανοιχτά. Οι Pink Paper, μάλιστα, έκλεψαν τη μπάλα και ο Παπανδρέου σηκώθηκε πίσω από τα 6,75 για το τρίποντο νίκης, αλλά η προσπάθειά του δεν κατέληξε στο στόχο. Κάπως έτσι με αυτόν τον δραματικό τρόπο οι Sloters πανηγύρισαν τη πρώτη νίκη τους στο φετινό κύπελλο.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Μαρούγκας με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τους Pink Paper ξεχώρισε ο Γεώργιος Παπανδρέου με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Pink Paper (Καμπόσος): Αζάρ 3(8ρ.), Καμπόσος 9(4ρ.), Καππής, Κονταρίνης 12(5ρ.), Κοντομίχος, Κωνσταντινίδης, Μποτσάκος 9(3ρ.), Παπαγεωργίου 2, Παπανδρέου 26(11ρ.), Φουρνάρης

Sloters (Μαρούγκας): Βαζούκης 5(3ρ.), Κοντούλης, Μαρούγκας 15(7ρ.), Μπογάς 6(3ρ.), Ορφανίδης 5(4ρ.), Παλημέρης 4(8ρ.), Παναγιωτόπουλος 11(3ρ.), Σπύρου 16(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες και η δραματική εξέλιξη στο φινάλε!