08/01/2023
Gran Camaria 13 10 9 8 - 40 -
Kill Beer 12 13 18 13 - 56 -

«Πάτησαν γκάζι» και στο τέλος πανηγύρισαν οι Kill Beer!

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν το παιχνίδι των Gran Camaria κόντρα στους Kill Beer το βράδυ της Κυριακής 8 Ιανουαρίου. Οι Kill Beer «έδωσαν γκάζια» στο δεύτερο ημίχρονο, δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να βγάλουν αντίδραση και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 40-56. Πλέον βρίσκονται στην 2η θέση θέση με 12 νίκες και 2 ήττες μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, ενώ η Gran Camaria είναι 5η με ρεκόρ 10-4.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι εμφανίστηκαν με γεμάτο ρόστερ στην αναμέτρηση, ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι, έβγαλαν ενέργεια και προηγήθηκαν με 15-8. Οι Kill Beer βρήκαν τα πατήματά τους, έκαναν κάποιες καλύτερες επιλογές και ο Μπογέας έκανε το 13-12, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Κουλούρης μπήκε ζεστός στο δεύτερο δεκάλεπτο και με δύο δικά του τρίποντα η Gran Camaria έφτασε να προηγείται 23-15. Ο Παντελόπουλος έβρισκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με λίγο περισσότερη ευκολία και έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα (23-23), ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο ημίχρονο με το προβάδισμα, μιας και ο Τσοκαντάς ήταν αλάνθαστος από το σημείο των βολών και έγραψε το 23-25.

Οι Kill Beer είχαν το προβάδισμα και από τότε δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Ο Μπογέας το πήρε… προσωπικά στο τρίτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενους δικούς του πόντους, είτε από τρίποντο, είτε από λέι απ, είτε από βολή, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγούνται με 25-40. Η Gran Camaria δεν μπορούσε με τίποτα να «σπάσει» την αντίπαλη άμυνα, έκανε πολλά «φτηνά» λάθη, τα οποία πλήρωσε δεχόμενη αιφνιδιασμούς. Οι Kill Beer τελικά έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (32-43).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Gran Camaria έκανε την ύστατη προσπάθειά της, όμως σε κανένα σημείο δεν κατάφερε να αγχώσει τους αντιπάλους της. Αντιθέτως η διαφορά μεγάλωνε, με τον Τσοκαντά να εκτελεί από το τρίποντο για το 35-51. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν κάποια αντίδραση μέχρι το τέλος και κάπως έτσι οι Kill Beer έφτασαν στη νίκη με 40-56.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Τσοκαντάς που σκόραρε 21 πόντους, έδωσε 4 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Η Gran Camaria είχε 10/31 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 8/13 βολές, ενώ μάζεψε 34 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι μοίρασαν επίσης 2 ασίστ, έκαναν 1 κλέψιμο, 14 λάθη και 1 μπλοκ. Από την μεριά της η Kill Beer μέτρησε 14/23 δίποντα, 5/32 τρίποντα, 13/19 βολές και 36 ριμπάουντ. Παράλληλα είχε 10 ασίστ, 13 κλεψίματα, 6 λάθη και 3 μπλοκ.

Gran Camaria (Αθανασίου): Αθανασίου, Βακαλόπουλος 2(5ρ.), Γουναρίδης 9(7ρ.), Κουλούρης11(5ρ.), Κουντούρης 3(5ρ.), Λαγουρός 4(3ρ.), Παπάζογλου 2(1ρ.), Σακελλαρίου, Σωτηρίου 7(6ρ.), Τσακανίκας 2(2ρ.)

Kill Beer (Τουργέλης): Γεωργιόπουλος 3, Καραδημητρίου 2(8ρ.), Κουτσιούκης, Μπογέας 15(8ρ.), Παντελόπουλος 15(10ρ.), Τουργέλης, Τσοκαντάς 21(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό ξέσπασμα του Μπογέα στο τρίτο δεκάλεπτο που έδωσε την ευκαιρία στους Kill Beer να ξεφύγουν.