31/05/2024
Orlando Tragic Salonica 17 21 16 18 - 72 -
The Toy Men 18 14 12 14 - 58 -

Πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο οι Orlando Tragic!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονο ρυθμό και δυναμική από τις δύο ομάδες. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Toy Men κατάφεραν να προηγηθούν με ένα πόντο, κλείνοντας το σκορ στο 18-17. Ο Λογγινίδης και ο Γκατζόγλου έδειξαν την ικανότητά τους τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, συμβάλλοντας καθοριστικά στην απόδοση της ομάδας τους. Από την πλευρά των Orlando Tragic, οι Βίγλας και Χαλεπλής προσπάθησαν να διατηρήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ με εντυπωσιακές προσπάθειες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Orlando Tragic βρήκαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 38-32. Ο Βίγλας ξεχώρισε με την επιθετική του απόδοση, πετυχαίνοντας κρίσιμους πόντους, ενώ ο Χαλεπλής ήταν ανίκητος στην άμυνα και μοίραζε ασίστ με εξαιρετική ακρίβεια. Οι Toy Men, αν και προσπαθούσαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν την ίδια δυναμική από το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Λογγινίδη και τον Γκατζόγλου να αγωνίζονται σκληρά για να μειώσουν τη διαφορά.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα, καθώς οι Orlando Tragic κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά στους 10 πόντους, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 54-44. Οι Βίγλας και Χαλεπλής συνέχισαν να κυριαρχούν στο γήπεδο, με τον Βίγλα να σκοράρει ακατάπαυστα και τον Χαλεπλή να αποτρέπει πολλές επιθέσεις των Toy Men. Παρά τις προσπάθειες του Λογγινίδη και του Γκατζόγλου, οι Toy Men δεν κατάφεραν να βρουν τις λύσεις για να ανατρέψουν το προβάδισμα των Orlando Tragic.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο επιβεβαίωσε την ανωτερότητα των Orlando Tragic, οι οποίοι κατέκτησαν τη νίκη με τελικό σκορ 72-58. Οι Toy Men προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και να επιστρέψουν στο παιχνίδι, αλλά οι Βίγλας και Χαλεπλής ήταν ασταμάτητοι. Ο Βίγλας ολοκλήρωσε τον αγώνα ως κορυφαίος σκόρερ, ενώ ο Χαλεπλής έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του. Από την πλευρά των Toy Men, οι Λογγινίδης και Γκατζόγλου έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, αλλά η συνολική απόδοση των Orlando Tragic ήταν αυτή που καθόρισε το αποτέλεσμα του αγώνα.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Βαγγέλη Βίγλα ο οποίος έκανε Double Double έχοντας 18 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Toy Men είναι ο Θεόδωρος Λογγινίδης που έβαλε 18 πόντους , μάζεψε 8 ριμπάουντ και έκλεψε 6 φορές την μπάλα.

Orlando Tragic Salonica: Γιαμούκης 7 (2) , Βίγλας 18 , Παρπορης 15 , Αδεμης , Πατής 2 , Βοζινιδης 2 , Χατζηβακαλελης 5 , Αρουτίδης 4 , Καπετανόπουλος , Βλαχοπαναγιώτης , Χαλεπλής 19 (2)

The Toy Men: Βαλκούμας 5 (1) , Τσουκαλάς 4 (1) , Μούστος , Σπηλιόπουλος 2 , Βατακίδης 4 , Παπαδόπουλος 9 , Λογγινίδης 18 (1) , Γκατζόγλου 16 , Θεοδωρίδης