19/02/2023
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 20 20 16 8 - 64 -
Sicarios BC 27 21 19 25 - 92 -

Πάτησαν γκάζι στο τέλος οι Sicarios!

Στο πρώτο δεκάλεπτο όπως πάντα οι Sicarios μπήκαν πολύ δυναμικά με αποτέλεσμα να έχουν αρκετές δεύτερες ευκαιρίες στην επίθεση και να παίρνουν από νωρίς την διαφορά της τάξεως των 7 πόντων. Οι Seattle μπήκαν και αυτοί με την σειρά αρκετά δυναμικά στο παιχνίδι αλλά χάρης στα αρκετά χαμένα ριμπάουντ έμειναν πίσω στο σκορ.

Το καλό τέμπο των Seattle συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο ο Τοπαλίδης και ο Μαλακώζεις με τις δικιές τους προσωπικές ενέργειες κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στους γηπεδούχους. Όμως οι Sicarios με πρωταγωνιστές τους Κυριαζίδη και Παπασταθόπουλο μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά για ακόμα μια φορά.

Σιγά σιγά οι δυνάμεις των Seattle λιγόστευαν και αυτό είχε αντίκτυπο τόσο στην άμυνα τους όσο και στην επίθεσλη τους με τα λάθη να έρχονται το ένα πίσω από το άλλο. Για ακόμα μια φορά οι πιο συγκεντρωμένοι Sicarios έβαλαν τα δυνατά τους και μεγάλωσαν για ακόμα μια φορά την διαφορά με΄σα στο παιχνίδι.

Παπαθανασίου και Μητσάκης ήταν αυτοί οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των Seattle και με τα καλάθια έφτσαν την διαφορά σε επίπεδο που πλέον τίποτα δεν θα μπορούσε να το αλλάξει. Έτσι η νίκη πήγε στους Sicarios με το τελικό σκορ να είναι 64-92.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Γιάννης Μητσάκη ο οποίος έκανε double double με 14 πόντους και 11 ασίστς.

Ενώ για τους Seattle άξιος αναφοράς είναι ο Γιώργος Τοπαλίδης ο οποίος πέτυχε 28 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Seattle Superψωνια: Ιωαννίδης 10 (2) , Μαλακώζης 12 , Νταμπούδης 8 , Καρανικόλας 6 (1) , Τοπαλίδης 28 (3)

Sicarios BC: Πολύζος 2 , Λεφάκης 2 , Ρέμπελος 9 , Μητσάκης 14 , Παπαθανασίου 17 , Κάγκουρας  , Ξιούφης 4 , Κυριαζίδης 26 (2) , Παπασταθόπουλος 18