22/02/2022
Αμφιδέξιοι 12 16 20 14 - 62 -
Κέρβεροι 19 7 18 9 - 53 -

Πάτησαν κορυφή οι Αμφιδέξιοι !

Απόγευμα Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Αμφιδέξιοι (8-3) υποδέχθηκαν τους Κέρβερους (4-8) για την 13η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Master League. Με νέο show του Τάσου Ρίζου που σκόραρε 10 πόντους με 2 μεγάλα τρίποντα στην τελευταία περίοδο οι Αμφιδέξιοι πήραν μεγάλη νίκη με 62-53 και φιγουράρουν πλέον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (ισοβαθμία με Αρχιστράτηγο). Οι Κέρβεροι, παρότι αγωνίστηκαν με μόλις 6 άτομα, ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια, έχοντας μάλιστα τρεις «διψήφιους». Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ανώτεροι στο ξεκίνημα οι Κέρβεροι που πραγματοποίησαν μάλιστα το πιο παραγωγικό τους διάστημα. Η ομάδα του Συλιγνάκη σκόραρε 19 πόντους, με τους Γιώργο Λαρεντζάκη (8π. με 2 τρίπ.), Δημήτρη Παντελή (5π.) και Νίκο Ζαϊμη (4π.) να ξεχωρίζουν επιθετικά. Στην άλλη πλευρά, «βαρέλι» έβλεπε το αντίπαλο καλάθι ο Γιάννης Στουρνάρας (6π. με 2/2 τρίπ.), που είχε άξιο συμπαραστάτη τον αεικίνητο Γιώργο Τζαβέλλα (2π., 5 ριμπ.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-19.

Αλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Αμφιδέξιους να ανεβάζουν ταχύτητα και μπαίνουν σε θέση οδηγού. Τάσος Ρίζος (6π. με 1 τρίπ.) Κώστας Φωτόπουλος (4π.) σκόραραν με συνέπεια για τους γηπεδούχους, ενώ την ίδια ώρα οι Κέρβεροι αντιμετώπιζαν πρόβλημα στο σκοράρισμα. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόλις 7 πόντους και αναγκάστηκαν να πάνε στα αποδυτήρια με -2. Σκορ ημιχρόνου, 28-26.

Μετά την ανάπαυλα, το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά. Μεγάλα σουτ εκατέρωθεν, σκληρές μονομαχίες στο low post και επιμέρους 20-18 σε ένα τρίτο δεκάλεπτο που οι δύο ομάδες έδειξαν αυταπάρνηση για τη νίκη. Τάσος Ρίζος (5π.) και Δήμος Παπαδόπουλος (4π.) έκαναν τη διαφορά για τους πολύφωνους Αμφιδέξιους που βρήκαν σκορ από 6 διαφορετικούς παίκτες. Στην αντίπερα όχθη, καταιγιστικός ήταν ο Σωτήρης Χυτάς (9π. με 2 τρίπ.) που είχε ως άξιους συμπαραστάτες τους Νίκο Ζαϊμη (4π.), Δημήτρη Παντελή (2π.) Γιώργο Λαρεντζάκη (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-44.

Όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στις ειδικές καταστάσεις. Με 5 πόντους του Σωτήρη Χυτά οι Κέρβεροι έδειχναν ικανοί να διεκδικήσουν μέχρι τέλους το ροζ φύλλο. Η συνέχεια, όμως, ήταν διαφορετική. Με προσωπικό κρεσέντο ευστοχίας από τον Τάσο Ρίζο (10π. με 2 τρίπ.) και συγκέντρωση στην άμυνα, οι Αμφιδέξιοι απλοποίησαν την υπόθεση νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Αμφιδέξιοι είχαν 17/52 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Κέρβεροι είχαν 9/25 δίποντα, 7/32 τρίποντα και 14/24 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Ρίζος με 21 πόντους, έχοντας 2/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 8/10 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ζαϊμης με 10 πόντους και double-double, έχοντας 2/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 6/10 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Αμφιδέξιοι (Ρίζος) : Φωτόπουλος 6 (12 ριμπ.), Στουρνάρας 13 (2 κλεψ., 3 τρίπ.), Μπραουδάκης 4, Τζαβέλλας 6 (24 ριμπ ! 2 κλεψ.), Μάιπας 6 (4 ριμπ., 2 ασί.), Παπαδόπουλος 6 (5 ριμπ.), Ρίζος 21 (9 ριμπ., 3 ασί., 3 κλεψ.).

Κέρβεροι (Συλιγνάκης) : Χυτάς 18 (4 ριμπ., 4 ασί., 2 τρίπ.), Συλιγνάκης 3 (4 ριμπ., 1 τρίπ.), Λαρεντζάκης 12 (3 τρίπ.), Παντελής 10 (4 ριμπ., 1 τρίπ.), Γώγος (4 ριμπ.), Ζαϊμης 10 (19 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Το τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο του Ρίζου που πήρε στις πλάτες του τους Αμφιδέξιους.