29/09/2024
Valhalla Phantoms 9 21 11 10 - 51 -
ReTirees 10 14 19 13 - 56 -

Πάτησαν κορυφή στον όμιλο οι ReTirees!

Αφού πρώτα ο Στόλης... ηρέμησε την ενέργεια που κατέθεσαν στο παρκέ οι γηπεδούχοι, ανέλαβε δράση και στο επιθετικό κομμάτι και με όμορφο τρόπο ισορρόπησε την αναμέτρηση. Ο Κυριακουλάκος με ένα τρίποντο στο ξεκίνημα και ο Τσινιόκα με την κυριαρχία του στα ριμπάουντ ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να δείξουν οι Phantoms, με το δεκάλεπτο να τους βρίσκει πίσω με 9-10. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη, με τους γηπεδούχους να ρίχνουν στο παρκέ τον Σιντόρ, ο οποίος έδωσε και πήρε μάχες, σκόραρε και βοήθησε στην ανατροπή σκηνικού, με το άκρως ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 30-24 για Phantoms, καθώς ο Γεωργακάς... τρελάθηκε και με 2 τρίποντα αύξησε τη διαφορά!

Η εμπειρία πάτησε... παρκέ! Ο Πλεξουσάκης πήρε τις ευθύνες που έπρεπε να πάρει, ο Λαρεντζάκης όταν είδε χώρο και χρόνο εκτέλεσε και οι ReTirees πέρασαν.μπροστα, με τη Valhalla να βρίσκει σκορ από τον Κότσιρα και τον Σούλι, αλλά να δείχνει ότι πλέον έχασε το μομέντουμ, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 41-43. Εκεί που έπρεπε οι Phantoms με... τσίτα τα γκάζια να πιάσουν και να ψάξουν την ανατροπή, εκεί οι ReTirees το... έσβησαν και με.κμορφες και συνάμα έξυπνες επιλογές έβαλαν τη μπάλα στο καλάθι, έκλεισαν τους χώρους και ρίσκαραν μακρινά σουτ, με το παιχνίδι να κλείνει με νίκη και σκορ 51-56!

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Πλεξουσάκης με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βικέντιος Τσινιόκα με 7 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κόψιμο, 2 λάθη.

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Σούλι 2, Σιντόρ 2, Βέργος 10, Γεωργακάς 6, Κανάκης 6, Κοτσίρας 2, Κυριακουλάκος 6, Παπαϊωάννου 6, Τσινιόκα 7, Φλάκας 4.

ReTirees (Κουσούλης): Αντωνόπουλος, Γιαμαίος 1, Κτιστάκης 1, Λαρεντζάκης 7, Παπασωτηρίου 2, Πλεξουσάκης 15, Σαρρής 4, Στόλης 13, Τσαπατάκης 13.

Τί μας άρεσε: Το πανέμορφο παιχνίδι!