06/11/2023
Bar Χελώνα 18 5 11 5 - 39 -
BEGOU.. LUCKY 9 13 7 19 - 48 -

Πάτησαν γκάζι στο φινάλε και πήραν σπουδαία νίκη οι Begoulucky

Έχουν πάρει φόρα και δεν σταματούν πουθενά οι Begoulucky. Μετά τη μεγάλη νίκη της πρεμιέρας επί των περσινών νικητών της Development League, Lakistars, οι Begoulucky έκαμψαν την αντίσταση και της Bar Xelona (39-48) και δείχνουν πως φέτος έχουν μεγάλο στόχο να υπερβούν τους εαυτούς τους και να πραγματοποιήσουν μια πολύ καλή πορεία στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο, όλα έδειχναν πως οι ''μπλαουγκράνα'' θα έφταναν εύκολα ή δύσκολα στη νίκη, αφού στο ξεκίνημα του ματς ήταν αυτοί που κυριάρχησαν σε άμυνα και επίθεση. Από την πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με double score (18-9), ενώ μέχρι το φινάλε του Α' μέρους άνοιξαν ακόμα περισσότερο την διαφορά, προηγήθηκαν με 29-16 και έκαναν... πρόβα νίκης, την ώρα που οι Begoulucky έδειχναν πως χωρίς τον Δημόπουλο δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο.

Στην επανάληψη, ωστόσο, τα πάντα, άλλαξαν , αφού αίφνης η Bar Xelona κατέβασε πλήρως τον γενικό και σκόραρε μόλις 10 πόντους, από 5 σε κάθε δεκάλεπτο. Με το εντυπωσιακό 10-32 επί μέρους στην επανάληψη (5-19 στο τελευταίο δεκάλεπτο), οι Begoulucky έφεραν τα πάνω - κάτω στην αναμέτρηση και έφτασαν τελικά στη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 48-39, σοκάροντας με αυτό τον τρόπο τους ''μπλαουγκράνα''.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Νταβλούρος, με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.