01/07/2021
Salo Nics 10 12 12 11 - 45 -
Sintrim Team 10 7 3 10 - 30 -

Πάτησαν γκάζι οι Salo Nicks στο δεύτερο ημίχρονο!

Μπήκαν δυνατά οι δύο ομάδες στο παιχνίδι, είχαν διάθεση να τρέξουν στον αιφνιδιασμό αλλα\ά αυτό τις οδήγησε σε πολλά λάθη. Ο Γεωργακάκης με τέσσερις πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα των Salo Nics δίνοντας τους ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου. Στη συνέχεια  ο Τερζίδης με ένα μεγάλο τρίποντο έφτασε τους έξι πόντους και έκανε το 10-10 στο τέλος της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά με τον Δημήτρη Μακαλέκα να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τρίποντα και στη συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Γεωργακάκης πετυχαίνοντας έξι πόντους. Ο Ηλιάδης και ο Τερζίδης είχαν από τέσσερις πόντους και προσπάθησαν να κρατήσουν την Sintrim Team κοντά στο σκορ με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να είναι 22-17.

Οι Salo Nics στην τρίτη περίοδο έχτισαν μία διαφορά ασφαλείας παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με τα καλάθια των Προύσαλη, Τριανταφύλλου και Γεωργιάδη έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με σκορ 34-20.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές με τον Τερζίδη και τον Ηλιάδη να προσπαθούν να ξαναβάλουν στο παιχνίδι τους Sintrim Team, αλλά οι Salonics κράτησαν την διαφορά που έχτισαν στη τρίτη περίοδο με το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού να είναι 45-30.

Salo Nics: Τριανταφύλλου 6, Συνδικιώτης 0 (1μπ.), Μαντζανάρης 3, Γεωργακάκης 12 (7ρ.), Κεπαπτζόγλου 2, Μακαλέκας 6 (2τρ., 2κλ.), Προύσαλης 10 (2τρ., 4ασ.), Στεργιόγλου 2 (10ρ.), Δημητριάδης 1 (1μπ.), Γεωργιάδης 3 (1τρ., 3κλ.)

Sintrim Team: Λαδόπουλος 0, Τερζίδης 14 (1τρ., 6ρ., 5κλ., 1μπ.), Τρούπκος 2, Κατσικιώτης 0, Νατσίδης 0, Παππάς 0, Μαυράκης 0, Λακκιώτης 0, Ηλιάδης 13 (5ρ., 4κλ.), Μάρκουλης 0 (5ρ.), Σβεντζίδης 1 (1μπ.), Μάρκος 0 (5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό σχεδόν σε όλη την διάρκεια του προσφέροντας αρκετές θεαματικές φάσεις.