04/10/2022
Deportivo Faliro 14 18 12 15 - 59 -
Reload 14 18 23 21 - 76 -

Πάτησαν γκάζι στην επανάληψη οι Reload!

Το βραδάκι της Τρίτης 4 Οκτωβρίου στο Σεφ, σε ένα παιχνίδι που ήταν ισόπαλο για 20 λεπτά, η Reload πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος και επικράτησε σχετικά άνετα με 59-76 απέναντι στην Deportivo HNC Coin.

Ισορροπημένο και ισόπαλο(14-14) ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Ντεπορτίβο να βρίσκει τρίποντα από Φελλά, Κομνηνό και καλάθια από Μαρούσο , Γαρμπή, Δήμτσο και Μαρινάκη και την Reload να έχει βουνό στην ρακέτα τον Πανταζή με 6, τον Λουφόπουλο να ακολουθεί με 5 και τον Σωτηρόπουλο να σκοράρει από την περιφέρεια.

Πόντο πόντο, πήγαιναν οι δύο ομάδες στην δεύτερη περίοδο, με το προβάδισμα να εναλλάσσετε συνεχώς και το σκορ ημιχρόνου να είναι ξανά ισόπαλο 32-32. Ο Μαρούσος ήταν ηγετικός στην επίθεση με 6 πόντους, με τον Γαρμπή να έχει 4 και τους Κακαλέτρη και Τυροπώλη από 3 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Ορέστης πήρε την μπαγκέτα με 5 πόντους, με Λουφόπουλο και Σωτηρόπουλο να ακολουθούν από κοντά με 4.

Η Reload ήταν εξαιρετική στην τρίτη περίοδο, είχε την τύχη να σκοράρουν οι 9 από τους 10 παίκτες της και με πρώτα βιολιά τους Πανταζή και Βρέλλη που έβαλαν από 4 και τρίποντη βόμβα του Δακουτρού, ξέφυγε 44 – 55.Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Depor δεν πατούσε καλά και στηριζόταν αποκλειστικά στις ατομικές ενέργειες του Γαρμπή που πέτυχε 7 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μαρινάκη πάλευε να μαζέψει την διαφορά κυρίως με ατομικές προσπάθειες του Γαρμπή με 8 πόντους και βοήθειες από Κορωνιό(4) – Κομνηνό, αλλά η Reload έδειχνε ασταμάτητη και με τον καυτό Δακουτρό να οδηγεί την επίθεση με 10 πόντους, τον Γουρνά να ανεβάζει την απόδοση του με 6 και βόμβα του Ορέστη, ολοκλήρωσε την νίκη της με 59 – 76.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Τάκης Πανταζής με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διονύσης Γαρμπής με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Deportivo είχε 16 / 39 δίποντα, 7 / 24 τρίποντα, 6 / 8 βολές, κατέβασε 29 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Η Reload είχε 21 / 52 δίποντα, 7 / 19 τρίποντα, 13 / 19 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Deportivo HNC Coin (Μαρινάκης ): Βλάχος, Γαρμπής 21, Δήμτσος 2, Κακαλέτρης 6, Κομνηνός 6, Κορωνιός 6(7ρ.), Μαρινάκης 2, Μαρούσος 8, Ναυπλιώτης 2, Τυροπώλης 3, Φελλάς 3.

Reload(Ορέστης):Βρέλλης 7(9ρ.), Γουρνάς 6, Δακουτρός 14, Καραγκούνης, Λουφόπουλος 10, Ορέστης 10, Πανταζής 12, Σαραντόπουλος 2, Σωτηρόπουλος 9, Τριχιάς 6.

Τι μας άρεσε: Η συνοχή της Reload παρά τα αρκετά νέα πρόσωπα.