24/02/2023
Athens Bucks 14 14 14 6 - 48 -
Αμόκ 17 21 23 33 - 94 -

Πάτησε κορυφή η ΑΜΟΚ!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΜΟΚ επικράτησε των Athens Bucks, εκμεταλλεύτηκε στο απόλυτο την ήττα των Anonymous και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Παρά τις πολλές απουσίες τους και την βαθμολογική τους διαφορά, οι Athens Bucks ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν χάρη στα καλάθια των Χριστόπουλου, Αμανατίδη και Βελέντζα. Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μισό της περιόδου αρχίσαν να βρίσκουν ρυθμό και με καλάθια των Βιγικάκη, Δερδενέ και Ορφανού πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (14-17).

Οι Bucks συνέχισαν να είναι... "σκληρό καρύδι" στο δεύτερο δεκάλεπτο και να βάζουν δύσκολα στην ομάδα του Αβαρκιώτη, με τον Σπυριδώνη να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση. Οι μετέπειτα νικητές πάντως, έβγαλαν σημάδια αντίδρασης με τους Ορφανό, Δερδενέ και Κατσίγαρη, έκαναν ορθολογικές επιθέσεις και "έχτισαν" διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (28-38).

Έχοντας αποκτήσει ψυχολογία από το δυναμικό φινάλε του ημιχρόνου, οι παίχτες της ΑΜΟΚ κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Ορφανό, Βιγικάκη, Κατσίγαρη και Γρηγορίου, εκτόξευσαν την διαφορά στο +19 (42-61) και έβαλαν τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Για τους γηπεδούχους οι Σπυριδώνης και Περικός ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι φιλοξενούμενοι παρά την διαφορά ασφαλείας, δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι και με τρομερό μπάσκετ κατά διαστήματα, έκαναν το τέταρτο δεκάλεπτο τυπική διαδικασία και έφτασαν με εμφατικό τρόπο στη νίκη με 48-94. Άξιος αναφοράς ήταν ο πρόεδρος, Γιάννης Αβαρκιώτης, που βρήκε το χέρι του πίσω από την γραμμή των 6.75 και έδωσε ρεσιτάλ. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον τρομερό ρυθμό των αντιπάλων και γνώρισαν βαριά ήττα, σε μια αναμέτρηση που θα θελήσουν να ξεχάσουν σύντομα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ορφανός με double double και 25 πόντους (9/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/9 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/39 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψαν 26 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/36 δίποντα, 12/30 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 27 ασίστ.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αντοχής 5, Βελέντζας 7 (1), Γκορίτσας, Δανιάς 10 (1), Περικός 6 (1), Σπυριδώνης 16 (3), Χριστόπουλος 4

ΑΜΟΚ (Αβαρκιώτης): Αβαρκιώτης 18 (5), Βιγικάκης 16 (2), Γράψας, Γρηγόριου 6, Δερδενές 8, Καστρίτης 8 (1), Κατσίγαρης 10 (2), Ορφανός 25 (1), Τσατσάνης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό μπάσκετ που έπαιξε η ΑΜΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο.