04/02/2024
Hood BC 9 13 24 21 - 67 -
Iguana Pacers 14 16 13 12 - 55 -

Πάτησε κορυφή η Hood !!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Από τους γηπεδούχους σκόραρε ο Κουκουλάς (4π) και από τους φιλοξενούμενους ο Γεωργίου (5π), διαμορφώνοντας το 9-14.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, οι δυο ομάδες σκόραραν περισσότερο, η Hood δεν μπορούσε να σταματήσει την επίθεση των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα, οι Iguana Pacers  να συνεχίζουν να βρίσκονται μπροστά, με σκορ ημιχρόνου 22-30

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Hood με πρωταγωνιστές τους Αθανασόπουλο με (15π) και Κουκουλά με (14π) πάτησαν το γκάζι, μειώνοντας αρχικά τη διαφορά στους 4 πόντους και στη συνεχεία πέρασαν μπροστά. Από την άλλη πλευρά οι Pacers κρατήθηκαν κοντά στο σκορ με τον Στρατομήτρο να σκοράρει σουτ τριών πόντων. Έτσι διαμορφώθηκε το σκορ 56-43 στην τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκορ στα πρώτα 6 λεπτά πήγαινε ποντο-ποντο, αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλευτήκαν τα λάθη των αντιπάλων τους, με τον Αθανασόπουλο να σκοράρει και να διαμορφώνει το τελικό 67-55.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Στέλιος Αθανασόπουλος με 24 πόντους, 1 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γεωργίου με 15 πόντους, 5 ασίστ και 15 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 21/38 δίποντα, 4/29 τρίποντα, 13/20 βολές, 42 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη και 3 κοψίματα, ενώ οι φιλοξενουμενοι είχαν 12/38 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 7/9 βολές, 41 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 κοψίματα.

Hood BC (Πατσάκας): Αθανασόπουλος 24, Θεοδώρου 3, Κουκουλάς 20, Λαύκας 2, Πετράκος 4, Πρωτόγερος 4, Σαρρής 10, Χανιώτες.

Iguana Pacers(Γεωργίου): Ανδριώτης 2, Γεωργίου 15, Μοσχέτας, Παλάσκας 2, Παπαζαχαρίου 9, Στρατομήτρος 22, Φαρούπος, Χάνος 5.

Τι μας άρεσε: Η μάχη που δόθηκε και από τις 2 ομάδες για τη νίκη!!