04/10/2024
Bald Eagles 12 6 11 4 - 33 -
Ρουά Ματ 13 12 9 10 - 44 -

Με τον Πάχο η πρώτη νίκη των Ρουά Ματ!

Την πρώτη τους νίκη στα παρκέ του Basketaki πήραν οι Ρουά Ματ, καθώς για τη δεύτερη αγωνιστική του έβδομου ομίλου της D2-League κέρδισαν δύσκολα τους Bald Eagles με 33-44 στο Athens Sports Hall!

Ισορροπημένο ήταν σε γενικές γραμμές το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Ρουά Ματ να προηγούνται με 12-13, χάρη σε 6 πόντους του Πάχου, 4 του Ροδόπουλου και τρίποντο του Γρηγόρη Μασούρα. Ο Σαραφόπουλος με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ένα τρίποντο είχε ο Φιλιππόπουλος και ένα δίποντο ο Ρούσι.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πάχος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με ακόμη 5 πόντους και μαζί με τους 3 πόντους που πέτυχε ο Πατσιμάς, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 18-25. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Bald Eagles στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Σαραφόπουλο να πετυχαίνει τους 4 από τους 6 πόντους της ομάδας του.

Στο ίδιο έργο θεατές και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 νέους πόντους του Πάχου οι Ρουά Ματ βρέθηκαν μέχρι και στο +9, 18-27, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 29-34. Ο Σαραφόπουλος με τους 6 ακόμη πόντους του κράτησε τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 29-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Λυμπέρη, Πάχου και Πατσιμά, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 33-44. Για τους Bald Eagles στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σαραφόπουλος και Γιώργος Οζύνης.

Πολυτιμότερος των Bald Eagles ο Ρούσι με 2 πόντους, έχοντας 1/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Novibet MVP των Ρουά Ματ ο Πάχος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 8/14 δθοξνρα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Bald Eagles (Χαλικιάς): Ρούσι 2, Οζύνης Α. 1, Οζύνης Γ. 5, Σαραφόπουλος 19 (1), Χαλικιάς 2, Φιλιππόπουλος 3 (1), Τασατζής 1, Μπαλάφας

Ρουά Ματ (Μασούρας Σ.): Ροδόπουλος 6, Μασούρας Γ. 5 (1), Πάχος 20 (1), Πατσιμάς 5, Κρεούζης 1, Καλημέρης, Μασούρας Σ., Λυμπέρης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Πάχου!