15/09/2023
Bulldogs 17 19 8 20 - 64 -
Blue Rose 13 18 8 11 - 50 -

"Πεινασμένα" Bulldogs!

Αν και νωρίς νωρίς στο κύπελλο, Bulldogs και Blue Rose τα έδωσαν όλα για τη νίκη και το θετικό ξεκίνημα στις επίσημες υποχρεώσεις τους για φέτος, με τους πρώτους να επικρατούν έπειτα από ένα απίστευτο παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα, με σκορ 64-50.

Η περιφερειακή γραμμή των γηπεδούχων δούλευε "ρολόι" στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης και αυτό ήταν αρκετό ώστε οι Κατωγιαννάκης, Βασιλάκος και Λούβαρης να υπογράψουν το προβάδισμα των "πορτοκαλί". Η είσοδος του... μπαρουτοκαπνισμένου Θεοφανόπουλου έδωσε λύσεις στο Blue Rose, το οποίο μείωσε σε 17-13, για το πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι έγινε αντάξιο της ποιότητας των δύο ομαδων, οι Γιαννακής, Πάτερος και Τριανταφύλλου έβαλαν ενέργεια στο "ντεπόζιτο" των φιλοξενούμενων, με τον Δημητρακόπουλο από την άλλη να απαντά, με την ανάπαυλα να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 36-31, με τα Bulldogs μπροστά. Μια εικόνα αγώνα που προμήνυε ένα δεύτερο μέρος "φωτιά"!

Όλα σωστά εκτός από το... βασικό για το Blue Rose, το οποίο έχασε τα "άχαστα" και έμεινε χωρίς καλάθι για τα πρώτα τουλάχιστον πέντε λεπτά τηε τρίτης περιόδου, διάστημα όπου ο Λούβαρης ανέβασε τη διαφορά, με τα Bulldogs να μένουν μπροστά με 44-39 για τρίτη περίοδο.

Μέχρις εκεί κράτησε η όλη αντίσταση που κράτησε το Rose, καθώς κάποιες λάθος επιλογές σε καίρια σημεία και η "μαεστρία" του Βασιλάκου, οδήγησαν τους γηπεδούχους στο νικηφόρο αποτέλεσμα, με τελικό σκορ 64-50.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κομνηνός Λούβαρης με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 5 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιάννης Θεοδωρικάκος με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 21/47 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 7/10 βολές, 46 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/49 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 4/10 βολές, 35 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη.

Bulldogs (Δημητρακόπουλος): Λούβαρης 17, Βασιλάκος 19, Λαζανάκης 2 (11 ριμπ.), Δημητρακόπουλος 13, Χειλάς 6, Κατωγιαννάκης 7.

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Τσομίδης 8, Δημητρόπουλος 2, Θεοδωρικάκος 8, Καρατζάς 4, Θεοφανόπουλος 6, Δάνασης 8, Μαυροειδάκος 4, Γιαννακής 6, Ιωαννίδης 2, Πάτερος 2, Τριανταφύλλου.

Τί μας άρεσε: Το πάθος για τη νίκη!