03/05/2023
In Da Hood 7 22 21 17 - 67 -
Fioretsina Salonica 27 23 18 26 - 94 -

Πήραν την πρόκριση οι Fioretsina Salonica!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Fioretsina Salonica και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Μιλκούδη και του Παπαβασιλείου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι In Da Hood βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Κυριακίδη και του Παλλάκη, όμως πλήρωσαν το νωθρό ξεκίνημα και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-27.

Οι In Da Hood ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Παλλάκη και τον Σίσκο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Fioretsina Salonica συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τα καλάθια του Ταξιλταρίδη, του Χατζηλιάδη και του Μπουμπόνα κράτησε την διαφορά διαμορφώνοντας το 29-50.

Η αντεπίθεση των In Da Hood συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο και εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα των αντιπάλων τους κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τις προσπάθειες του Κεσίδη και του Σίσκου. Οι Fioretsina Salonica παρά την χαλαρή αμυντική τους λειτουργία συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι με τα καλάθια του Παπαδόπουλου και του Τετράδη, κλείνοντας την περίοδο προηγούμενοι με 50-68.

Στην τέταρτη περίοδο η κόπωση έγινε εμφανής στην ομάδα των In Da Hood και παρά τα μεγάλα καλάθια του Σίσκου και του Παλλάκη δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί. Οι Fioretsina Salonica με πλουραλισμό στην επίθεση έβρισκαν λύσεις παίρνοντας την νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου με το τελικό 67-94.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Χρήστος Μπουμπόνας με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους In Da Hood ξεχώρισε ο Χρήστος Παλλάκης με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

In Da Hood: Τουπλικιώτης 2, Κυριακίδης 8, Παλλάκης 25, Κεσίδης 8, Σίσκος 24(5).

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 7(1), Μιλκούδης 9(2), Τζάμος 4, Παπαδόπουλος 10, Παπαβασιλείου 12(4), Τετράδης 6(2), Ταξιλταρίδης 19(5), Χαϊτλής 4, Μπουμπόνας 23.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι In Da Hood στο παρκέ.