20/06/2023
Efkarpia Rattlers 14 11 11 10 - 46 -
Tseliguns 10 15 7 7 - 39 -

Πήραν την νίκη οι Efkarpia Rattlers!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Efkarpia Rattlers και πήραν το προβάδισμα με τις όμορφες συνεργασίες του Κωνσταντίνου και του Βασίλη Στούπα, όμως οι Tseliguns απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Γιαγρίδη και του Λόλα διαμορφώνοντας το 14-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι Tseliguns ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Καφφέ να είναι ασταμάτητος στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα του. Οι Efkarpia Rattlers βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Στίκου και του Δημήτρη Στούπα, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική λειτουργία και έτσι το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 25-25.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Efkarpia Rattlers πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Βασίλη Στούπα να αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνων για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Tseliguns έβρισκαν απάντηση  σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Τοπτσίδη και τον Καραμιχάλη και διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 36-32.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, οι Tseliguns προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με τον Καφφέ και τον Λόλα να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Efkarpia Rattlers ήταν πιο ψύχραιμοι και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με το τελικό 46-39.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Σιαμάτρας με 2 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Για τους Tseliguns ξεχώρισε ο Ευάγγελος Καφφές με 14 πόντους, 20 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Efkarpia Rattlers: Στούπας Β. 24(1), Στούπας Κ. 8, Στίκος 6, Φωτιάδης, Στούπας Δ. 2, Στούπας Δ. 4, Σιαμάτρας Ι., Σιαμάτρας Δ. 2.

Tseliguns: Γιαγρίδης 8, Καφφές 14(1), Λόλας 6, Σταματάκης, Τοπτσίδης 5, Καραμιχάλης 6(1), Κρυσταλλάς.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.