14/09/2023
Gunners 12 11 16 18 - 57 -
Gran Μανάρια 21 13 15 17 - 66 -

Πειστική πρεμιέρα για τα Manaria του coach Καμπόλη!

Gunners και Gran Manaria διασταύρωσαν τα ξίφη τους στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του φετινού Basketaki Cup, με την ομάδα του coach (πλέον) Καμπόλη να επικρατεί με 57-66, ούσα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Με σπασμένα φρένα μπήκαν στο παρκέ του ASH οι μετέπειτα νικητές, σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια, πολυφωνία και θωρακίζοντας παράλληλα το δικό τους καλάθι. Στην αντίπερα όχθη, το μουδιασμένο ξεκίνημα, αλλά και η αποβολή του Καραμπέτσου έβαλε σε δύσκολη θέση από νωρίς τους Gunners. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-21.

Αρκετά πιο ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-13. Πάνιας (4π.) και Κωστακιώτης (3π.) βρέθηκαν στην αιχμή του δόρατος για τους γηπεδούχους, ενώ τα Μανάρια απάντησαν κυρίως με Νερούτσο (4π.) και Παπαευσταθίου (3π.), διατηρώντας τα ηνία στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 23-34.

Μετά την ανάπαυλα οι Gunners συνέχισαν να παλεύουν, κόντρα στις σημαντικές απουσίες που τους πλήγωναν και επιχείρησαν ξανά να επιστρέψουν, έχοντας το δίδυμο Παπαδόπουλος (10π.) - Κωστακιώτης (6π.) σε εξαιρετική κατάσταση. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίρνουν λίγα από πολλούς, ενώ ο Παπαχριστοδούλου (7π.) μπήκε για τα καλά στην εξίσωση των διακριθέντων, κάνοντας τη διαφορά σε αυτό το σημείο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Gunners πίεσαν μέχρι τέλους για την ανατροπή, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να την ολοκληρώσουν. Τα Gran Manaria διατήρησαν την ψυχραιμία τους, είχαν σωστές επιλογές και έφτασαν χωρίς ιδιαίτερο άγχος στην πρώτη τους νίκη για τη φετινή σεζόν, κάνοντας παράλληλα βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gunners είχαν 17/36 δίποντα, 5/21 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα Gran Manaria είχαν 22/48 δίποντα, 5/26 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Σκληρός με 5 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/1 βολή. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Παπαδόπουλος με 23 πόντους και double-double, έχοντας 10/18 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Gunners (Καραμπέτσος) : Καλογιαννίδης 2, Καραμπέτσος, Κωστακιώτης 14 (4), Πάνιας 13 (1), Παπαδόπουλος 23, Ραυτόπουλος 1, Φιφής 4.

Gran Manaria (Καμπόλης) : Αλεξανδρίδης 7 (1), Καραμπούλιας 2, Λιάκος 4, Νερούτσος 6, Παπαευσταθίου 14 (4), Παπαχριστοδούλου 14, Σκληρός 5, Τσίγκος Α. 4, Τσίγκος Ι. 10.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων και ορισμένες εξαιρετικές συνεργασίες από αμφότερες.