24/09/2024
Antilalos BC 10 15 16 25 17 83 -
War Gamers 19 11 16 20 10 76 -

Με πείσμα και Μαργώνη ο Αντίλαλος!

Για 39 λεπτά οι War Gamers έδειχναν πως θα πάρουν μεγάλο διπλό απέναντι στον Αντίλαλο, ωστόσο οι περσινοί φιναλίστ της Elite League by Novibet έστειλαν το ντέρμπι στην παράταση και εκεί επικράτησαν με 83-76, κάνοντας έτσι το 2/2!

Σαφώς ανώτεροι ήταν οι War Gamers στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Καραγιάννη, 5 του Δαβιλά και 4 του Πανταζή, προηγήθηκαν με 10-19. Ο Μαμαλάκης με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Merkevicius και Θεοδώρου.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι, βρέθηκαν μέχρι και στο +14, 10-24, με τους Δαβιλά και Καραγιάννη να έχουν από 4 πόντους έκαστος και τον Διαμαντή να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια. Ωστόσο, ο Αντίλαλος πήρε μπρος στα μισά του δεκαλέπτου και με μπροστάρη τον Μαρκουίζο με 6 πόντους, πλησίασε στους 5, 25-30!

Ίδιο το σκηνικό του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Πανταζή και τρίποντο του Διαμαντή, η ομάδα του Σκλαβενίτη βρέθηκε εκ νέου μπροστά με διψήφια διαφορά, 34-44, 2:30 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Για ακόμη, όμως, μια φορά το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα αντέδρασε και με 8 συνεχόμενους πόντους του Θεοδώρου, μείωσε στους 5, 41-46, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι πήρε φωτιά, με τους Πειραιώτες να δείχνουν πως θα φύγουν με το μεγάλο διπλό από τον Κολωνό, όταν με 6 πόντους του Καραγιάννη, 5 του Διαμαντή, 4 του Δαβιλά και τρίποντο του Λαζαράκου, ξέφυγαν στους 12, 46-58, 6:00 για το φινάλε. Ωστόσο, ο Αντίλαλος ούτε τότε τα παράτησε και με τρία μεγάλα τρίποντα του Μαργώνη, δύο του Μαμαλάκη και 6 πόντους του Merkevicius έστειλε το ντέρμπι στην παράταση, 66-66!

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Αντίλαλος είχε περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Μαμαλάκη και Μαργώνη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 83-76. Ο Καραγιάννης με 5 πόντους και ο Πανταζής με νέο τρίποντο ξεχώρισαν στην παράταση για τους φιλοξενούμενους.

Novibet MVP για τον Αντίλαλο ο Merkevicius με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές και 5/13 δίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των War Gamers ο Καραγιάννης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 11/15 βολές, 6/15 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Merkevicius 14, Γάτσιος 2, Ζαμπέτας Κ. 3, Θεοδώρου 12 (2), Ναυπλιώτης, Κομνηνός 5 (1), Μαργώνης 15 (3), Μαμαλάκης 23 (3), Μαρκουίζος 9 (2), Παναγιωτόπουλος

War Gamers (Σκλαβενίτης): Πανταζής 15 (3), Λαζαράκος 3 (1), Αθηναίος 2, Δαβιλάς 15 (1), Σαραντόπουλος 4, Καραγιάννης 24 (1), Διαμαντής 13 (3)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα!