20/05/2022
Buzzer Eaters 19 24 16 13 - 72 -
Reload 18 20 20 15 - 73 -

Πεισματάρηδες οι Reload!

Αν και για τρία δεκάλεπτα κυνηγούσαν τους Buzzer Eaters και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 10 πόντους, οι Reload πήραν τη νίκη με 72-73 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έσπασαν το ρόδι στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Summer D2-League!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Buzzer Eaters στο παιχνίδι,  καθώς με 6 πόντους του Κώτση, 6 του Ρίζου, 4 του Βλαχοθανάση και τρίποντο του Ζαννιά, προηγούνταν με 14-6, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 8 πόντους του Βρέλλη και 6 του Πανταζή, πλησίασαν στον πόντο, 19-18.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 10 πόντους του Ζαννιά, 5 του Ρίζου, 4 του Κώτση και έμμεσο τρίποντο του Δεδεμάδη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +9, 34-25, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 43-38. Τους Reload κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Βεργόγιαννης και Βρέλλης με 8 και 6 πόντους, αντίστοιχα.

Με δύο ακόμη τρίποντα του Ζαννιά και 4 πόντους του Ρίζου, το συγκρότημα του Μπάλτα έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, 49-39. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι Πειραιώτες απάντησαν άμεσα και με 6 πόντους του Λυράκη, 5 του Βρέλλη και τριποντάκι του Διονύση Περιβολάρη, πλησίασαν στον πόντο, 59-58, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Reload ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με μεγάλα σουτ των Βεργόγιαννη – Βρέλλη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 72-73. Προσπάθησαν στο φινάλε να κάνουν την ανατροπή από το 66-73 οι Buzzer Eaters, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Δεδεμάδη, Βλαχοθανάση και Ρίζου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/15 βολές, 22/56 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/19 βολές, 24/50 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Buzzer Eaters ο Ζαννιάς με 19 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/5 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Reload ο Βρέλλης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Buzzer Eaters (Μπάλτας): Ρίζος 17 (2), Βλαχοθανάσης 10, Ζαννιάς 19 (5), Δεδεμάδης 6, Κώτσης 12, Δρούγκας 4, Καύκας 4

Reload (Περιβολάρης Κ.): Περιβολάρης Δ. 5 (1), Λυράκης 8, Πανταζής 15, Βρέλλης 24 (4), Βεργόγιαννης 17, Περιβολάρης Κ. 4

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης!