03/10/2022
Brazzers 21 23 14 21 - 79 -
Uncle Drew 18 20 18 26 - 82 -

Πεισματάρης ο "Θείος"!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, ο Uncle Drew λύγισε στο φινάλε τους Brazzers με 79-82 για την τρίτη αγωνιστική της Elite League by Betsson, επιστρέφοντας από το -13 και πήρε την δεύτερη διαδοχική του νίκη!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 21-18 υπέρ των Brazzers, έπειτα από 6 πόντους του Γιοβάνη, 5 του Δαρδαμάνη, 4 του Μπάρμπα και 4 του Κούρογλου. Ο Κάρμας με 8 πόντους, ο Τρούσας με δύο τρίποντα και ο Ιατρού με 4 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 6 νέους πόντους του Δαρδαμάνη, 6 του Σαμπάνη, 4 του Αμπάζογλου, 4 του Γιοβάνη και τρίποντο του Χρόνη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 42-29. Πρόλαβε να αντιδράσει ο Uncle Drew πριν την ανάπαυλα και με 6 πόντους του Βαρβαρίδη, δύο τρίποντα του Τρούσα και 4 πόντους του Καρατζή, πλησίασε στους 6, 44-38!

Ντέρμπι παρακολουθήσαμε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Μπονάτσου, 4 του Κάρμα και 4 του Βαρβαρίδη, το συγκρότημα του Βενέτη πλησίασε στο καλάθι, 58-56! Τους "λευκούς" διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Βαρθολομαίος και Κούρογλου με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 58-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Uncle Drew ήταν καλύτερος στα σημεία και με δράστες στην επίθεση τους Κάρμα, Βαρβαρίδη, Τρούσα και Ιατρού, ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή με 79-82! Πρόβλημα στην αμυντική τους λειτουργία αντιμετώπιζαν στα τελευταία λεπτά οι Brazzers, με τους Βαρθολομαίο, Μπάρμπα και Κούρογλου να παλεύουν στην επίθεση, χωρίς όμως να αρκεί στην ομάδα τους!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/16 βολές, 32/58 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 25/29 βολές, 18/33 δίποντα και 7/18 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Brazzers ο Βαρθολομαίος με 20 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 7/11 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp του Uncle Drew ο Κάρμας με 23 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 3/5 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Brazzers (Μπάρμπας):Αμπάζογλου 4, Κούρογλου 12, Βαρθολομαίος 20 (1), Γιοβάνης 12, Μπάρμπας 10, Χρόνης 3 (1), Δαρδαμάνης 12, Σαμπάνης 6, Ζαφειράκης

Uncle Drew (Βενέτης): Βαρβαρίδης 16, Μπονάτσος 10, Κάρμας 21 (3), Ιατρού 11, Τρούσας 16 (4), Κανδηράκης, Καρατζής 8

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή του Uncle Drew!