27/11/2022
Couvaliers 16 17 15 20 - 68 -
Grava Thunders 13 8 10 12 - 44 -

Πείσμωσαν οι Couvaliers!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Couvaliers στον πρώτο όμιλο του Basketaki Rebound League, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισαν τους Grava Thunders με 68-43 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 16-13 για τους Couvaliers, χάρη σε 8 πόντους του Πάνου, 5 του Καζάνη και τρίποντο του Αθανασόπουλου. Το δίδυμο Γκόγκου - Ντούρμας τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο ο Χριστοδούλου πήρε μπρος και με 9 δικούς του πόντους και 6 του Πάνου, έστειλαν τους πρωταθλητές στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 33-21. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Grava Thunders σε εκείνο το σημείο, με τον Σωτηριάδη να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Σχετάκη να προσθέτει 2.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι μπλε, αν και είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στους 5, 33-28, αντέδρασαν άμεσα και με 5 πόντους του Χαρίτου και 4 του Χριστόδουλου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +17, 48-31. Δεν μπόρεσαν οι οράνιε να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Γκόγκου και τους 3 πόντους του Ντούρμα. Σκορ τρίτης περιόδου 48-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Couvaliers είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Χαρίτο, Πάνο και Κούκη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 68-43. Για τους Grava Thunders στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Ντούρμας, Σωτηριάδης, Νάσης και Μπαντούνας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/14 βολές, 20/39 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/19 βολές, 14/41 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 20 λάθη.

Betsson mvp των Couvaliers ο Πάνος με 23 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 7/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Grava Thunders ο Ντούρμας με 14 πόντους, έχοντας 4/11 βολές, 5/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Couvaliers (Αθανασόπουλος):Βλαχούλης, Αθανασόπουλος 7 (1), Καζάνης 5 (1), Κούκης 4, Πάνος 23 (1), Πολίτης 2, Σιδηρόκαλτσης, Τσιρδήμος, Χαρίτος 14 (2), Χριστοδούλου 13 (1)

Grava Thunders (Ντούρμας): Γκόγκος 8 (2), Μπαντούνας 8, Νάσης 2, Ντούρμας 14, Σχετάκης, Σωτηριάδης 9(1), Τσιμπίδης 3

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Couvaliers!