20/06/2023
Aristotelis BC 21 24 31 31 - 107 -
Polichni 5 goat 14 9 15 13 - 51 -

Πειστική εμφάνιση από τον Aristoteli BC!

Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι ο Aristotelis και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του στον αγώνα με τις όμορφες συνεργασίες του Παπαδημητρίου και του Οικονόμου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Polichni 5 goat δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ με τα μεγάλα καλάθια του Πετάβρατζη και του Μπουτκόβαλη διαμορφώνοντας το 21-14.

Στη δεύτερη περίοδο ο Aristotelis ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να ανεβάσει και άλλο την διαφορά με τον Χατζηνικολάου και τον Χαρτόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Polichni 5 goat παρά τις προσπάθειες του Κυριακίδη, του Παπαδόπουλου και του Θεοδοσιάδη δεν μπόρεσαν να βρουν με συνέπεια λύσεις στην επίθεση και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 45-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Aristotelis συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού και έκανε ένα μεγάλο σερί με τον Αθανασιάδη, τον Αρσένη και τον Τσάκο να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, ανεβάζοντας και άλλο την διαφορά. Οι Polichni 5 goat βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Μπουτκόβαλη και του Κυριακίδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι είδαν την διαφορά να φτάνει το 76-38.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν καθώς η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη, προσφέροντας όμορφο θέαμα στους παρευρισκόμενους. Οι Polichni 5 goat πέτυχαν κάποια δύσκολα καλάθια με τον Πετάβρατζη και τον Μπουτκόβαλη, όμως ο Aristotelis ήταν ασταμάτητος στην επίθεση και κατάφερε να πάρει την νικη με το τελικό 107-51.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Χατζηνικολάου με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους Polichi 5 goat ξεχώρισε ο Ελευθέριος Πετάβρατζης με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Aristotelis: Παπαδημητρίου 15(3), Γάλλος 4, Οικονόμου 8(2), Χατζηνικολάου 18, Χαρτόπουλος 13(1), Τοπαλνάκος, Αθανασιάδης 20(2), Γκίνδης 2, Τσάκος 5(1), Αρσένης 10.

Polichni 5 goat: Πετάβρατζης 13(2), Μπουτκόβαλης 22(4), Κυριακίδης 6(2), Δαγκλής 2, Παπαδόπουλος 4(1), Θεοδοσιάδης 4.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του Aristoteli.