29/05/2023
SugarDaddys 12 12 16 15 - 55 -
Kamptzida lizards 17 16 22 11 - 66 -

Πειστική εμφάνιση από τους Kamptzida Lizards!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Kamptzida Lizards και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Λίγκο και τον Ζαγαρτζίλη να ξεκινάνε ζετοί πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι SuggarDaddys απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Στεργίου, του Τσιαουσίδη και του Χαρίση και έμειναν κοντα στο σκορ διαμορφώνοντας το 12-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι Kamptzida Lizards έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τα καλάθια του Πατίκα και του Κουκούλη κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά. Οι SuggarDaddys προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Κεσίδη, του Παλλάκη και του Σίσκου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 24-33.

Οι Kamptzida Lizards συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο και με τον Πατίκα και τον Πιπερίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι SuggarDaddys βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Κυριακίδη και του Κεσίδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι είδαν την διαφορά να φτάνει το 40-55.

Στην τέταρτη περίοδο οι SuggarDaddys έκαναν την αντεπίθεση τους και μείωσαν την διαφορά με τα μεγάλα καλάθια του Στεργίου και του Κυριακίδη, όμως οι Kamptzida Lizards με πλουραλισμό στην επίθεση κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και πήραν την νίκη με το τελικό 55-66.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Πατίκας με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους SuggarDaddys ξεχώρισε ο Δημήτρης Κεσίδης με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

SuggarDaddys: Στεργίου 10(1), Χαρίσης 4, Τσιαουσίδης 4, Παλλάκης 5, Σίσκος 8(2), Κεσίδης 11, Κυριακίδης 12, Τσέος, Δουκίδης 1.

Kamptzida Lizards: Λίγκος 19, Ζαγατζίλης 6(1), Σουρβινός 4, Κουκούλης 6, Γεράκης, Πεφτιτσέλης, Πιπερίδης 6, Πατίκας 25(3).

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Λίγκου και του Πατίκα.