31/05/2023
The Toy Men 21 11 18 19 - 69 -
Anatolians Jazz 24 25 23 22 - 94 -

Πειστική εμφάνιση από τους Anatolians Jazz!

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο με πολλές μάχες σώμα με σώμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Οι Anatolians Jazz κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Καραγκούνη, τον Βαφειάδη και τον Χαράλαμπο Χατζηεμμανουήλ να ξεκινάνε ζεστοί πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα τους. Οι The Toy Men δεν άργησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Πάνου και του Βαλκούμα και να κρατηθούν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 21-24.

Οι Anatolians Jazz ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και έκαναν ένα μεγάλο σερί με τον Μπαντή και τον Παρισάκη να είναι ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα ανεβάζοντας την διαφορά. Οι The Toy Men βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Στρατίκη και τον Ανθυμίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι έμειναν πίσω στο σκορ με 32-49.

Στην τρίτη περίοδο οι The Toy Men προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους με τον Πεϊκο, τον Βαλκούμα και τον Ανθυμίδη να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως οι Anatolians Jazz έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Οδοντίδη και τον Καραγκούνη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα που έχτισαν στο πρώτο ημίχρονο διαμορφώνοντας το 50-72.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό. Οι The Toy Men εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική χαλαρότητα των αντιπάλων τους πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια με τον Ανθυμίδη και τον Πάνο, όμως οι Anatolians Jazz έμοιαζαν ασταμάτητοι και με πλουραλισμό στην επίθεση πήραν την νίκη με το τελικό 69-94.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Χαράλαμπος Χατζηεμμανουήλ με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Για τους Anatolians Jazz ξεχώρισε ο Αναστάσης Πεϊκος με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

The Toy Men: Βαλκούμας 15(4), Λαμψίδης 2, Πάνος 13(3), Μουράτης, Στρατίκης 11(3), Πεϊκος 12, Ανθυμίδης 16(2).

Anatolians Jazz: Χ. Χατζηεμμανουήλ 20(2), Δ. Χατζηεμμανουήλ 2, Οδοντίδης 10, Βαφειάδης 14(4), Καραγκούνης 20(2), Μπαντής 13, Αλεξια΄δης 4, Παρισάκης 11.

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Anatolians Jazz.