48
Nutriclab BC 23 10 18 19 - 70 -
Coble 5 20 15 8 - 48 -

Πειστική εμφάνιση για τους Nutriclab!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Nutriclab και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Χουρδάκη, του Κωστακίδη κα του Καραγιαννιώτη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Coble παρά τις προσπάθειες του Παπία και του Χρυσίδη δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις στην επίθεση με συνέπεια και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 23-5.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Coble ανέβασαν την απόδοση τους, εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και μείωσαν την διαφορά με τον Παπία, τον Νότη και τον Αλευρά να βγάινουν μπροστά για την ομάδα τους. Οι Nutriclab βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τα μεγάλα καλάθια του Ιακωβίδη και του Κατέρη, όμως πλήρωσαν την χαλαρότητα τους σε άμυνα και επίθεση και είδαν την διαφορά να μειώνεται στο 33-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Coble προσπάθησαν να συνεχίσουν την αντεπίθεση τους με τα καλάθια του Παπία, του Γουναρόπουλου και του Κυριακόπουλου, όμως οι Nutriclab έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Κωστακίδη, τον Ιακωβίδη και τον Καραγκιαούρη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 51-40.

Στην τέταρτη περίοδο οι Nutriclab εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί ανεβάζοντας την διαφορά. Οι Coble δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους και παρά τις προσπάθειες του Παπία και του Νότη, γνώρισαν την ήττα με το τελικό 70-48.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Κωστακίδης με 30 ποντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Για τους Coble ξεχώρισε ο Ελευθέριος Αλευράς με 4 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Nutriclab: Κωστακίδης 30(2), Χουρδάκης 4, Ιακωβίδης 16, Κατέρης 2, Καραγκιαούρης 8, Καραγιαννιώτης 7(1).

Coble: Τζιούφας, Παπίας 24(4), Αλευράς 4, Γουναρόπουλος 3(1), Κυριακόπουλος 2, Νότης 13, Νικολαϊδης, Χρυσίδης 2.

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια που έκαναν οι Coble στο παιχνίδι παρά την απουσία του Ντίσλη.