49
Άξονας BC 20 24 25 21 - 90 -
MnP 11 4 14 20 - 49 -

Πειστική εμφάνιση από τον Άξονα!

Ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα ο Άξονας και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Κωστακίδη και του Τζιβάνη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι MnP απάντησαν με τα καλάθια του Καραμπά και του Μόκκα, ομως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και με αυτόν τον τρόπο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20-11.

Ο Άξονας ανέβασε την απόδοση του σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με τον Κωστακίδη και τον Αντικατζίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι MnP παρά τις προσπάθειες του Κιοσέογλου και του Θεοδόση Κεχίδη δεν μπόρεσαν να βρούν ποτέ ρυθμό και έτσι είδαν το σκορ να φτάνει το 44-15.

Οι MnP ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να βρουν ρυθμό στην επίθεση με τον Χαρίτων Κεχίδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαχίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως ο Άξονας συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και μεγάλωσε ακόμη περισσότερο την διαφορά με τον Γκάτζιο και τον Γκόφα διαμορφώνοντας το 69-29.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε, με τους MnP να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και να μειώσουν, όμως ο Άξονας με τον Κωστακίδη να είναι σε εξαιρετική μέρα κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά και να πάρει την νίκη με το τελικό 90-49.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Κωστακίδης με 48 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους MnP ξεχώρισε ο Χαρίτων Κεχίδης με 28 πόντους, 20 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Άξονας: Κωστακίδης 48(8), Γκάτζιος 8(2), Τραχανέλης 3(1), Τζιβάνης 4, Γκόφας 6, Αντικατζίδης 16(2), Κυπριανίδης 4, Γκούμας 1.

MnP: Παπαδόπουλος 2, Λάσκος, Μπασιακούλης, Θ. Κεχίσης 2, Κιοσέογλου 2, Στρούζας, Καραμπάς 11(1), Μόκκας 4, Μπουρλετσίκας, Χ. Κεχίδης 28.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των παικτών του Άξονα.