44
Maccabi Tel Axyn 20 28 18 28 - 94 -
Coble 12 6 6 20 - 44 -

Πειστική εμφάνιση για την Maccabi Tel Axyn!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Maccabi Tel Axyn και επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Κουφού και του Κρίτσα να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Coble βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Παπία και τον Γουναρόπουλο, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ με 20-12.

Οι Maccabi Tel Axyn ανέβασαν στροφές στην δεύτερη περίοδο και με τον Μεϊντάνη και τον Δερμεντζίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι κατάφεραν να κάνουν ένα σερί και να ξεφύγουν στο σκορ. Οι Coble προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Ντίσλη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους και είδαν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 48-18.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε όπως ακριβώς τελειώσε στο πρώτο ημίχρονο. Οι Maccabi Tel Axyn πέτυχαν πολλά καλάθια στον αιφνιδιασμό με τον Τσώνη, τον Κελέκη και τον Δόνο ανεβάζοντας και άλλο την διαφορά, ενώ οι Coble παρά τις προσπάθειες του Τζιούφα, του Τσιότρα και του Παπία δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και έτσι έκλεισαν την περίοδο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 66-24.

Οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν στην τέταρτη περίοδο με αποτέλεσμα να ανέβει ο ρυθμός του παιχνιδιού προσφέροντας όμορφο θέαμα στους παρευρισκόμενους. Οι Coble πέτυχαν συνεχόμενα καλάθια με τον Παπία και τον Ντίσλη, όμως οι Maccabi Tel Axyn συνέχισαν το γρήγορο παιχνίδι τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 94-44.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Μάριος Κουφός με 28 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τους Coble ξεχώρισε ο Γιώργος Ντίσλης με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Maccabi Tel Axyn: Κρίτσας 12(2), Μεϊντάνης 10, Κουφός 28(5), Δερμεντζίδης 18(4), Κελέκης 6, Τσώνης 9(1), Δόνος 11.

Coble: Τζιούφας 2, Παπίας 15(1), Ντίσλης 19, Τσιότρας 2, Γουναρόπουλος 4, Κεφαλάς 2, Ζωγραφάκης.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των Maccabi Tel Axyn.