03/05/2023
Salo Nics 12 7 17 13 - 49 -
Hellas Paper Bears 21 22 15 14 - 72 -

Πειστική εμφάνιση για τους Hellas Paper Bears!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Hellas Paper Bears και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασσίες του Θοδωρή και του Ιωάννη Πολυχρονιάδη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Salo Nics βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Στεργιόγλου και του Τέντσου όμως πλήρωσαν το νωθρό ξεκίνημα που έκαναν και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12-21.

Οι Hellas Paper Bears συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με τον Χρήστο Φαρμάκη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Salo Nics παρά τις προσπάθειες του Τέντσου και του Καρακίτσα δεν μπόρεσαν να βρούν ρυθμό στην επίθεση και με αυτό τον τρόπο είδαν το σκορ να φτάνει το 19-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Salo Nics ανέβασαν την απόδοση τους και με τα καλάθια του Στεργιόγλου και του Τέντσου, εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και μείωσαν την διαφορά. Οι Hellas Paper Bears βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Κωνσταντίνο Φαρμάκη και τον Νικηφόρο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι και κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 36-58.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στην τέταρτη περίοδο. Η κόπωση έκανε την εμφάνιση της στους Salo Nics και παρά τις προσπάθειες του Τέντσου και του Τσούγκα δεν μπορεσαν να γίνουν απειλητικοί. Οι Hellas Paper Bears εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους και με πλουραλισμό στην επίθεη κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 49-72.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Χρήστος Φαρμάκης με 26 πόντους και 25 ριμπάουντ.

Για τους Salo Nics ξεχώρισε ο Ανδρέας Στεργιόγλου με 11 πόντους, 14 ριμπαόυντ, 4 ασσίστ και 5 κλεψίματα.

Salo Nics: Τσούγκας 2, Στεργιόγλου 11, Καρακίτσας 9(1), Τέγος 7(1), Τέντσος 20(5).

Hellas Paper Bears: Κ. Φαρμάκης 12(2), Χ. Πολυχρονιάδης 2, Ι. Πολυχρονιάδης 10, Θ. Πολυχρονιάδης 10(2), Παλιογιάννης, Νικηφόρος 12(4), Χ. Φαρμάκης 26.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση από τον Χρήστο Φαρμάκη.