26/10/2023
Draft Fathers 15 7 8 14 - 44 -
Gran Camaria 16 11 16 16 - 59 -

Πειστική εμφάνιση και νίκη για Camaria!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Basketaki Arena τα Gran Camaria επικράτησαν σχετικά εύκολα των Draft Fathers με 44-59 για τον πρώτο όμιλο της Evolution League. Σε δεύτερη μοίρα πέρασε η δεύτερη νίκη για την ομάδα του coach Αθανασίου, αφού σε ανύποπτη φάση λίγο πριν το φινάλε ο τραυματισμός του Νεκτάριου Ζαλακώστα χάλασε το κλίμα. Προβλημάτων συνέχεια για την παρέα των Σκληράκη - Βλαχοθανάση που παραμένει χωρίς νίκη στη σεζόν.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να δίνουν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι. Ο μετέπειτα πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων Καρύδας (7π.) ήταν η βασική απειλή από πλευράς Fathers, ενώ πολύτιμες βοήθειες προσέφεραν και οι Σκληράκης (3π.), Λαρεντζάκης (3π.) και Βλαχοθανάσης (2π.). Με βραχεία κεφαλή έκλεισαν το δεκάλεπτο τα Camaria, σκοράροντας με μεγάλη πολυφωνία (6 διαφορετικοί σκόρερ) και βγάζοντας πολλή ενέργεια από νωρίς στις δύο πλευρές του παρκέ. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε αισθητά, με το επιμέρους σκορ να γράφει 7-11 και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Γ. Ζαλακώστας (2π.), Β. Ζαλακώστας (2π.), Κουντούρης (2π.) και Χρυσίνας (2π.) διατήρησαν την ομάδα τους σε θέση οδηγού, ενώ στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, παρά την προσπάθεια των Σκληράκη (3π.) και Καρύδα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 7-11.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του coach Αθανασίου έβαλε τις βάσεις για μια πιο άνετη νίκη, αφού κατάφερε να σκοράρει τους διπλάσιους πόντους από τους αντιπάλους της, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Γουναρίδη (7π.), Γ. Ζαλακώστα (4π.), Β. Ζαλακώστα (3π.), Μπασδάνη (2π.) και Πέργουλη (2π.). Η ομάδα του coach Παππά, από την άλλη, αδυνατούσε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό, ούσα άστοχη και νευρική σε αυτό το διάστημα του παιχνιδιού. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 30-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Draft επιχείρησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους με κύριο δράστη στην επίθεση τον Καρύδα (10π.), χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να μειώσουν. Ο Μπασδάνης (6π.) βρήκε ρυθμό πίσω από την 6,75μ., ενώ οι Β. Ζαλακώστας (3π.) Κουντούρης (2π.), Πέργουλης (2π.) και Χρυσίνας (2π.) συνέβαλαν κι αυτοί στα τελευταία λεπτά, που σημαδεύτηκαν όμως από τον αναπάντεχο τραυματισμό του Νεκτάριου.

Στο τέλος του αγώνα, οι Draft Fathers είχαν 12/47 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν μόλις 2 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα Gran Camaria είχαν 19/46 δίποντα, 5/14 τρίποντα και 6/16 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Ζαλακώστας με 9 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο και ¼ βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Καρύδας με 21 πόντους, έχοντας 7/12 δίποντα, ¼ τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Draft Fathers (Παππάς) : Βλαχοθανάσης 4, Ζωγράφος 4, Καρύδας 21 (1), Λαρεντζάκης 8 (2), Παρμακλής 1, Ρουσσουνέλος, Σιδέρης, Σκληράκης 6 (1).

Gran Camaria (Αθανασίου) : Γουναρίδης 8 (1), Ζαλακώστας Ν. 2, Ζαλακώστας Γ. 9, Ζαλακώστας Β. 10 (2), Κουντούρης 6, Μαρίνος 2, Μπασδάνης 11 (2), Πέργουλης 7, Σακελλαρίου, Χρυσίνας 4.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των Gran Camaria στην άμυνα.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Νεκτάριου Ζαλακώστα την τελευταία φάση του παιχνιδιού. Ευχόμαστε περαστικά !