23/11/2023
Δαλάι Κλάμα 19 17 16 18 - 70 -
Aballiers 8 13 21 11 - 53 -

Πειστική εμφάνιση από τους Δαλάι Κλάμα!

Το βράδυ της Πέμπτης στον Σπάρτακο οι Δαλάι Κλάμα επέστρεψαν στα θετικά αποτέλεσμα μετά από τρεις διαδοχικές ήττες, επικρατώντας των ουραγών Aballiers και πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση. Η ομάδα του Μπουρελάκου στρέφει την προσοχή της στο κυριακάτικο ματς με τους Lobsters, στοχεύοντας στο 2/2 σε αυτή την “διαβολοβδομάδα”. Προβλημάτων συνέχεια για τους Aballiers που έμειναν μία ακόμη αγωνιστική χωρίς νίκη.

Εκμεταλλευόμενοι το μουδιασμένο ξεκίνημα των φιλοξενούμενων και βρίσκοντας λύσεις από τους Φλαπούρη (7π.), Μασσαλή (6π.), Μπαλατσό (4π.) και Τζιγκουνάκη (2π.) έχτισαν διψήφια διαφορά από νωρίς. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν, από την άλλη, οι Aballiers, παρά την προσπάθεια των Μαντζούρη (4π.) και Κρητικου (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Δαλάι συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση, αφού με καλάθια των Νικολή (6π.), Φλαπούρη (5π.), Τζώλη (4π.) και Μασσαλή (2π.) διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα. Στην αντίπερα όχθη, οι Aballiers βελτίωσαν την επιθετική τους εικόνα με πρωταγωνιστές τους Κρητικό (7π.), Πολυχρόνη (4π.) και Μαντζουρίδη (2π.), όμως πήγαν στην αποδυτήρια με -15. Σκορ ημιχρόνου, 36-21.

Μετά την ανάπαυλα οι Aballiers έβγαλαν αντίδραση και σκοράροντας σε ένα δεκάλεπτο όσους πόντους σκόραραν συνολικά στο πρώτο ημίχρονο, αναθάρρησαν σημαντικά. Ο Κρητικός (10π.) συνέχισε να οδηγεί επιθετικά την ομάδα του, συνεπικουρούμενος και από τους Πολυχρόνη (5π.), Παγάνο (4π.) και Μαντζουρίδη (2π.). Την ίδια ώρα οι Δαλάι, παρότι αντιμετώπισαν πρόβλημα στην άμυνα βρήκαν τον τρόπο με καλάθια των Μασσαλή (7π.), Φλαπούρη (5π.) και Τζώλη (4π.) να διατηρήσουν την διαφορά ασφαλείας. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Δαλάι κατάφεραν να διαχειριστούν χωρίς κανένα πρόβλημα την κατάσταση και να φτάσουν σε μια άνετη νίκη, την τρίτη φετινή τους στο πρωτάθλημα της Evolution. Οι Aballiers ξανά κόλλησαν επιθετικά και δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν με αξιώσεις το παιχνίδι μέχρι τέλους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Δαλάι Κλάμα είχαν 24/51 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 10/13 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Aballiers είχαν 19/53 δίποντα, 2/16 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης Χρήστος Φλαπούρης με 23 πόντους και double-double, έχοντας 6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 5/5 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόστολος Κρητικός με 22 πόντους και double-double, έχοντας 7/13 δίποντα, ¼ τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Δαλάι Κλάμα (Μπέης) : Μασσαλής 20 (2), Μπαλατσός 4, Μπέης 2, Νικολής 6, Τζιγκουνάκης 2, Τζώλης 13, Φλαπούρης 23 (2).

Aballiers (Παγάνος) : Γκιάτας, Θάνος, Κρητικός 22 (1), Μανώλης, Ματζουρίδης 15, Παγάνος 7 (1), Πολυχρόνης 9.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.