17/10/2022
Circle BC 5 10 11 7 - 33 -
Tsouvalia 16 15 15 18 - 64 -

Πειστική πρεμιέρα με 30αρα για τα Tsouvalia!

Βράδυ Δευτέρας στο Basketaki Arena οι Circle BC υποδέχθηκαν τα Tsouvalia για την πρεμιέρα της Evolution League. Η ομάδα του Σταύρου Κυριακίδη ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της στο low post πήρε άνετα τη νίκη με 33-64. Σε κακό φεγγάρι η ομάδα του coach Αλεξόπουλου, που πλήρωσε τις πολλές κομβικές απουσίες και πλέον επικεντρώνεται στον αγώνα της Παρασκευής, αλλά και στην πρωτοφανή γιορτή που ετοιμάζει. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τα Tsouvalia. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με συνέπεια από την περιφέρεια χάρη στον Καλύβα (6π. με 2/2 τρ.), αλλά και κοντά στο καλάθι χάρη στους Παπαδέα (6π.), Μαρκόπουλο (2π.) και Κακλαμάνη (2π.). Άργησαν να βρουν τα πατήματά τους οι γηπεδούχοι που σκόραραν μόλις 5 πόντους με τα αδέρφια Ζαφειρόπουλου (2 έκαστος). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 5-16.

Αρκετά πιο ισορροπημένο το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τα Tsouvalia ωστόσο να διατηρούν τα ηνία του αγώνα και να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα με αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία (σκόραραν 6 παίκτες). Για τους Circle οι Α. Ζαφειρόπουλος με 5 και Τουμπανάκης με 4 πόντους τράβηξαν κουπί στην επίθεση. Σκορ ημιχρόνου, 15-31.

Μετά την ανάπαυλα τα Tsouvalia παρέμειναν συγκεντρωμένα. Χτυπώντας και πάλι στοχευμένα στο χαμηλό post με Ράπτη (6π.), Μαρκόπουλο (5π.) και Κακλαμάνη (3π.) η ομάδα του Κυριακίδη ανέβασε το δείκτη της διαφορά στο +20 και έβαλε πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι, αν και βρήκαν μακρινά σουτ με τους Α. Ζαφειρόπουλο (3π.), Καλούδη (3π.) και Μπακόπουλο (3π.), δεν κατάφεραν να ασκήσουν πίεση στους αντιπάλους τους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 26-46.

Στο φινάλε τα Tsouvalia συνέχισαν με το γκάζι πατημένο, διανύοντας μάλιστα το πιο παραγωγικό τους διάστημα με 18 πόντους. Ο Καλύβας ευστόχησε για τέταρτη φορά πίσω από τα 6,75μ όντας μάλιστα άχαστος (4/4), ενώ ο Μαρκόπουλος προσέθεσε ακόμη 7 πόντους στην πλούσια συλλογή του. Σε ρηχά νερά κινήθηκε εκ νέου ο «Κύκλος» αντιμετωπίζοντας ξανά μπλακ στο σκοράρισμα. Κάπως έτσι, λοιπόν, τα Tsouvalia έφτασαν εύκολα στη νίκη και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Evolution.

Στο τέλος του αγώνα, οι Circle BC είχαν 8/30 δίποντα, 5/32 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα Tsouvalia είχαν 17/48 δίποντα, 6/18 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Κακλαμάνης 8 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/4 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Ζαφειρόπουλος με 13 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα, 3/11 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Circle BC (Αλεξόπουλος) : Αλεξόπουλος, Αυγερικός 2 (5ρ.), Ζαφειρόπουλος Γ. 2, Ζαφειρόπουλος Α. 13 (3), Καλούδης 7 (7ρ., 4 ασί.), Μπακόπουλος 5 (5ρ.), Τουμπανάκης 4 (8ρ.).

Tsouvalia (Κυριακίδης) : Ανδρικόπουλος, Κακλαμάνης 8 (14ρ.), Καλύβας 15 (4), Κυριακίδης, Μαρκόπουλος 17 (7ρ.), Παπαδέας 8 (8ρ.), Ράπτης 11 (9ρ.), Σωτηρόπουλος 2 (5ρ., 4 ασί.), Τσίγκος 3 (5ρ.).

Τι μας άρεσε : Το στοχευμένο παιχνίδι των φιλοξενούμενων.