29/12/2021
Flying Circus 10 11 9 8 - 38 -
Drunk Team 17 5 16 23 - 61 -

Πειστική πρόκριση για Drunk Team!

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Drunk Team στη βραδινή αναμέτρηση της Δευτέρας απέναντι στους Flyins Circus, με την παρέα του Γιώργου Παούρη να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου, με τελικό σκορ 38-61.

Ο Γιώργος ο Παούρης ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση, με τα δύο του καλάθια να βάζουν την Drunk Team σε θέση οδηγού, με τους Αλεξάκη και Μαρίνη να σκοράρουν και να ισορροπούν κάπως την αναμέτρηση. Η πίεση των φιλοξενούμενων όμως στο κατέβασμα, έφερε θετικά γι αυτούς αποτελέσματα, με τους Circus να χάνουν τον ρυθμό τους, μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο πίσω με 10-17, με τα τρίποντα του Γρήγορη Κάνια να πληγώνουν τους γηπεδούχους.

Έχασε το ρυθμό του το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο, με τα καλάθια να… κλείνουν και το σκορ να μένει χαμηλά. Ο Κωτσέλης ξεχώρισε με την ενέργειά του για Circus μέχρι τα μέσα της περιόδου, με τον Παούρη όμως να αναλαμβάνει δράση ξανά, οδηγηθήκαμε στο 21-22 ημιχρόνου, με τους γαλάζιους να δείχνουν πως έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, παρά τη μείωση του σκορ από τον Μαρίνη με τρίποντο στη λήξη.

Η κρισιμότητα του αγώνα, η κούραση καθώς και οι βιαστικές επιλογές των παικτών των δύο ομάδων, ήρθαν και… έδεσαν με τις εκπληκτικές του άμυνες, με τον Μαρίνη να ξεκλειδώνει με άλλο ένα τρίποντο την άμυνα της Drunk, τον Δρελιώζη να “κολλάει” άλλο ένα και τους γηπεδούχους να βάζουν… φωτιά στο παιχνίδι! Μια φωτιά που γρήγορα… έσβησε ο Μουλαρογιάννης με δύο απανωτά τρίποντά, τα οποία έδωσαν ξανά ψυχολογία στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν μπροστά με τη λήξη της τρίτης περιόδου, με σκορ 30-38.

Με ένα σερί 0-10 ξεκίνησε η Drunk, με τους Παούρη και Ζενελάι να κυριαρχούν κάτω από το καλάθι και να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 18 (30-38), με την παρέα του Κάνια εν τέλει να παίρνει τη νίκη-πρόκριση με το τελικό 38-61, έπειτα από μια καλή και… πειστική εμφάνιση.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παούρης με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 4 λάθη. Από Circus ξεχώρισε ο Ευάγγελος Κάκιας με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 14/45 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 1/4 βολές, 38 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/47 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 2/8 βολές, 41 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 19 λάθη.

Flying Circus (Μαρίνης) : Κωτσέλης 4, Αλεξάκης 7, Δρελιόζης 5, Μαρίνης 8, Κάκιας 8 (13 ριμπ.), Πιπιλής 6.

Drunk Team (Κάνιας) : Ζενελάι 4, Μήτσικας 2 (9 ριμπ.), Βιτάλης 2, Μουλαρογιάννης 11, Κανιάς Α. 11, Παούρης 20, Μουζάκης 3, Κανιάς Γ. 8.

Τι μας άρεσε : Τα coast to coast του Παούρη!