28/06/2023
Komic n Tragic 12 12 10 17 - 51 -
Run & Gun B.C 23 6 18 15 - 62 -

Πειστικό πρώτο βήμα για τους Run and Gun!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Run and Gun των Θεοχαρίδη και Μπέλλου έκαναν πειστικό πρώτο βήμα πρόκρισης επί των Summer Tragics, επικρατώντας με 51-62 στο Game 1 της σειράς. Αντίδραση αναμένεται από Τραγικούς στον επαναληπτικό του Σαββάτου, όμως φαίνεται πως οι Run and Gun έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα QuarterFinals της Summer Development League.

Με τους Μποτώνη (8π.), Δημητρόπουλο (8π.) και Νούκε (5π.) να εισέρχονται καυτοί στο παρκέ και να σκοράρουν με μεγάλη συνέπεια, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις άγριες διαθέσεις τους. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Tragics, παρά την προσπάθεια των Λίγγρη (4π.) και Τσιώγκα (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-23.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι τυπικά γηπεδούχοι βελτίωσαν σημαντικά την αμυντική τους λειτουργία και με πρωταγωνιστές τους Παπαδόπουλο (6π.) και Λίγγρη (4π.) μείωσαν σημαντικά τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, οι Run and Gun διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, σκοράροντας μόλις 6 πόντους, αλλά κλείνοντας το ημίχρονου στο +5. Σκορ ημιχρόνου, 24-29.

Μετά την ανάπαυλα οι Run and Gun μπήκαν και πάλι στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με ένα επιμέρους 10-18 έβαλαν ξανά τις βάσεις για την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζονται. Πρόβλημα στο αμυντικό transition σε αυτό το διάστημα για τους Τραγικούς που είδαν την υπόθεση νίκη να δυκολεύει επικίνδυνα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα των Λίγγρη και Τσιώγκα κατέβαλλε μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψει, επικρατώντας μάλιστα στο επιμέρους σκορ. Οι πληρότητα και η εμπειρία των φιλοξενούμενων, ωστόσο, έπαιξε καταλυτικό ρόλο. Κάπως έτσι, λοιπόν, η ομάδα των Μπέλλου και Θεοχαρίδη άντεξε στην πίεση, σκόραρε όσο έπρεπε για να μην αγχωθεί και απέδρασε με το ροζ φύλλο στις αποσκευές της.

Στο τέλος του αγώνα, οι Summer Tragics είχαν 18/52 δίποντα, 2/21 τρίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενω είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Run and Gun είχαν 15/41 δίποντα, 8/23 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Νούκε με 18 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Λίγγρης με 14 πόντους, έχοντας 5/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Summer Tragics (Παπαντώνης) : Βλάχος 2, Λίγγρης 14, Ντρες 4, Παπαδόπουλος 14, Παπαντώνης 6, Ποθητός 2, Πουλάκης, Σπυράτος 5 (1), Τσιώγκας 4 (1).

Run and Gun (Θεοχαρίδης-Μπέλλος) :  Γεωργακίου 4, Γεώργας 3, Δημητρόπουλος 13 (2), Θεοχαρίδης 1, Καστρινός, Μπέλλος, Μποτώνης 17 (2), Νούκε 18 (4), Πρισιμιτζής, Στέφος 4, Τρίμμης 2, Χασαπλαδάκης.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.