22/06/2022
Uncle Drew 25 21 19 25 - 90 -
Beerokoillers 16 11 15 18 - 60 -

Πειστικότατο το 1-0 για τον Θείο!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της Summer Master League έκανε χθες το βράδυ στον Κολωνό ο Uncle Drew, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 16 κέρδισε εύκολα τους Beerokoillers με 90-60 και έκανε το 1-0!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τον Uncle Drew, καθώς με 11 πόντους του Παπαμαστοράκη και 7 του Στρατηγαρέα, προηγήθηκε με 25-16. Ο Αλεξόπουλος με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 5 είχε ο Ράνιος και 4 ο Λιακόπουλος.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 6 συνεχόμενους πόντους του Πούρου, 4 του Αγγελογιαννόπουλου και τρίποντα των Βαρβαρίδη, Στρατηγαρέα και Κούβαρη, οι κίτρινοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 46-27. Δεν μπόρεσαν οι Beerokoillers να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Ράνιου και τους 4 του Καπελέ.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 6 πόντους του Jay Jay, 4 του Βαρβαρίδη και τρίποντο του Πούρου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 23, 65-42. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να αντιδράσουν, με τον Ράνιο να σκοράρει 8 πόντους και τον Μανδηλαρά 4. Σκορ τρίτης περιόδου 65-42!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι ο Uncle Drew έφτασε εύκολα στη νίκη με 90-60, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Στρατηγαρέα, Πούρου, Jay Jay, Πούρου, Κανδηράκη, Αγγελογιαννόπουλου και Παπαμαστοράκη. Για την παρέα του Παναγιωτάκη στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ράνιος, Ψεμματίκας και Καπελές.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 26/43 δίποντα και 10/27 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 29 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 βολές, 23/57 δίποντα και 2/26 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp του Uncle Drew ο Στρατηγαρέας με 17 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/5 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Beerokoillers ο Ράνιος με 29 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 11/25 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Uncle Drew (Κανδηράκης): Βλυσσίδης 2, Κανδηράκης 7 (1), Πούρος 15 (1), Βαρβαρίδης 10 (1), Στρατηγαρέας 17 (3), Jay Jay 12, Κούβαρης 3 (1), Παπαμαστοράκης 17 (3), Αγγελογιαννόπουλος 7

Beerokoillers (Παναγιωτάκης): Προμπονάς 6, Ράνιος 29 (1), Ψεμματίκας 2, Λιακόπουλος 4, Μανδηλαράς 4, Βενιέρης, Καπελές 8,Αλεξόπουλος 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε ο Uncle Drew!