09/06/2023
Pourangers BC 10 14 14 14 - 52 -
Collectors 22 23 14 16 - 75 -

Πειστικότατο το 1-0 των Collectors!

Με αποφασιστικό τρόπο έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Top16 της Summer Evolution League οι Collectors, καθώς στο πρώτο παιχνίδι για την φάση των "32" κέρδισαν εύκολα τους Pourangers με 52-75 στο ΓΣΠ!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Collectors στο παιχνίδι, καθώς με 10 πόντους του Κούδα, 6 του Ντίνου Αναστόπουλου και 4 του Σκαμάγκου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 7-22. Το σκορ της πρώτης περιόδου, 10-22, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Δραγάνης, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Μαρκόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ντίνος Αναστόπουλος έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και με 13 δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Χαραλαμπόπουλου, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 24-45. Δεν μπόρεσαν οι Pourangers να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 7 πόντους του Θάνου Μπούτζη και τους 5 του Αλέξανδρου Στρατόπουλου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Κούδα και τριποντάκι του Κλεισούρα, οι "Συλλέκτες" βρέθηκαν στο +27, διατηρώντας τελικά το +21 του πρώτου μέρους, 38-59. Ο Μαρκόπουλος με 7 πόντους και ο Δραγάνης με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 38-59!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι Collectors έφτασαν εύκολα στη νίκη με 52-75, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Κούδα, Ντίνου Αναστόπουλου, Αγγελομάτη, Λαγού, Γαζεπίδη και Σκαμάγκου. Για τους  Pourangers στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Θάνος Μπούτζης, Μαρκόπουλος, Μανωλίτσης και Δραγάνης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/19 βολές, 15/46 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 8/11 βολές, 29/54 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Pourangers ο Δραγάνης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 3/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των Collectors ο Ντίνος Αναστόπουλος με 23 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 8/11 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Pourangers (Γεωργιόπουλος): Στρατόπουλος Γ., Γεωργιόπουλος, Δραγάνης 12 (1), Μαρκόπουλος 14 (2), Μανωλίτσης 4, Μπούτζης Σ., Μπούτζης Θ. 17 (1), Στρατόπουλος Α. 5

Collectors (Αγγελομάτης): Αναστόπουλος Ν. 23 (2), Αγγελομάτης 2, Αναστόπουλος Π. 3, Γαζεπίδης 4, Κλεισούρας 5 (1), Κούδας 22, Χαραλαμπόπουλος 4, Σκαμάγκος 8, Λαγός 4

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν οι Collectors!