07/10/2024
Antilalos BC 18 10 14 14 - 56 -
ThunderDogs 17 16 19 11 - 63 -

Με πειστική εμφάνιση η "πρώτη" των ThunderDogs!

Το πρώτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα στα σαλόνια της Elite League by Novibet πήραν οι ThunderDogs, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν τον Αντίλαλο με 56-63, αναγκάζοντάς τον σε δεύτερη διαδοχική ήττα.

Με δύο τρίποντες βόμβες του Σέργη και 3 πόντους του Σεφέρη, οι ThunderDogs προηγήθηκαν με 2-9 στα πρώτα τέσσερα λεπτά και μέχρι 3:00 για το δεκάλεπτο παρέμεναν μπροστά με 8-13. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο φινάλε της περιόδου και με 8 πόντους του Μαργώνη και τρίποντα των Γάτσιου - Μαρκουίζου, προσπέρασαν με 18-17!

Στη δεύτερη περίοδο η παρέα του Παπαγεωργίου συνέχισε με την άμυνα ζώνης και εκμεταλλευόμενη την αστοχία των αντιπάλων, πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 28-33, χάρη σε τρίποντα των Σκλαβενίτη, Σέργη και Δημακαρέα. Το δίδυμο Μαρκουίζου - Merkevicius με 4 πόντους έκαστος κράτησαν τον Αντίλαλο σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ThunderDogs δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και μάλιστα με 7 πόντους του Συγλέτου, 4 του Καμπανά και τρίποντο του Σέργη, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 42-52. Ο Θεοδώρου πήρε μπρος σε εκείνο το σημείο για τους γηπεδούχους, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 14 πόντους της ομάδας του Γιώργου Ζαμπέτα. Σκορ τρίτης περιόδου 42-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα "Σκυλιά" διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Συγλέτο, Σεφέρη, Καμπανά και Κασπαριάν, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 56-63! Δεν μπόρεσε ο Αντίλαλος να απειλήσει ουσιαστικά τον αντίπαλο στο φινάλε, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Merkevicius, Μαμαλάκη και Μαρκουίζου.

Πολυτιμότερος για τον Αντίλαλο ο Merkevicius με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 5/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Novibet MVP των ThunderDogs ο Σέργης με 12 πόντους, έχοντας 4/5 τρίποντα, ενώ μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Merkevicius 14, Αλεξίου, Γάτσιος 3 (1), Ζαμπέτας Κ. 4, Θεοδώρου 7 (1), Κομνηνός 2, Μαμαλάκης 5, Μαργώνης 10, Μαρκουίζος 11 (1), Ναυπλιώτης

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Σέργης 12 (4), Δημακαρέας 9 (1), Σεφέρης 10, Συγλέτος 14 (2), Βασιλόπουλος 3, Καμπανάς 6, Κασπαριάν 6, Σκλαβενίτης 3 (1), Πίνας

Τι μας άρεσε: Η ηρεμία των ThunderDogs σε όλη τη διάρκεια του αγώνα!