06/03/2024
Winston Wizards 14 6 11 11 - 42 -
Skroutz 18 10 10 13 - 51 -

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη το Skroutz!

Το Skroutz έπαιξε όσο χρειαζόταν απέναντι στους ελλιπέστατους Winston Wizards, πήρε την νίκη με σκορ 42-51 και γλυκοκοιτάζει την κορυφή της βαθμολογίας.

Να κυνηγήσει όσες ελπίδες τους απέμειναν για την οκτάδα, παρά τις πολλές ελλείψεις, ήθελαν οι Winston Wizards. Με το Skroutz, που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, να έχει σημαδέψει την κορυφή της βαθμολογίας. Με γρήγορο μπάσκετ και ομαδικές συνεργασίες, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα από νωρίς στην αναμέτρηση (2-8). Οι γηπεδούχοι απειλούσαν κυρίως από μακριά και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά, με την λήξη του δεκαλέπτου (14-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Skroutz, με όπλο την άμυνα, συνέχισε να αυξάνει την διαφορά και να έχει τον έλεγχο του ματς. Οι πολλές απουσίες ήταν αισθητές για τους Winston Wizards, που δυσκολεύονταν αρκετά να πετύχουν καλάθι και να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 20-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να τρέξουν και να πάρουν την νίκη όσο πιο νωρίς γίνεται. Με σερί 7-0, ανέβασαν την διαφορά στο +15 (20-35). Οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά με την λήξη του δεκαλέπτου (31-38).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Winston Wizards έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να μπουν στο ματς και με καλάθι του Σταυρόπουλου, πλησίασαν στους τέσσερις πόντους (38-42). Το Skroutz όμως είχε την ψυχραιμία στο τέλος και πήρε τελικά την νίκη με σκορ 42-51 και συνεχίζει να κοιτάζει ακόμα και την κορυφή της βαθμολογίας.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αγγελος Καντιδάκης με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Σταυρόπουλος με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Winston Wizards (Τσίκης): Νταής 11, Τσίκης 6, Τοσουνίδης 6, Σταυρόπουλος 12, Καπετάνος 7.

Skroutz (Μερεμέτης): Καντιδάκης 13, Αυγουλής, Μερεμέτης 14, Μητσοτάκης, Ξένος 3, Παπαδόπουλος 5, Ρέντζος 2, Δούμας 4.

Τι μας άρεσε: Οι ομαδικές συνεργασίες του Skroutz.