30/05/2024
Most Wanted 13 20 14 16 - 63 -
Kill Beer 18 6 14 11 - 49 -

Τα καταφέρνουν μια χαρά και με πεντάδα οι Most Wanted!

Οι Most Wanted μπορεί να έπαιξαν με μόλις μία πεντάδα διαθέσιμη, κάτι που δεν συνηθίζουν, ωστόσο ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά κόντρα στην εξάδα της Kill Beer και έφτασαν έτσι στην επικράτηση με 63-49. Οι γηπεδούχοι έφτιαξαν μία καλή διαφορά στη δεύτερη περίοδο, την οποία  διαχειρίστηκαν άψογα στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να πάρουν τη 4η νίκη στη Summer Evolution League (4-2) και μάλιστα 2η συνεχόμενη κόντρα στη Kill Beer. Οι φιλοξενούμενοι από τη πλευρά τους δε κατάφεραν ούτε σε αυτή την αγωνιστική να πανηγυρίσουν για πρώτη φορά στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα και έπεσαν στο 0-6.

Στα του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά πίσω από τα 6,75 με τους Μπογέα και Κοτσομύτη να κάνουν το 0-6. Οι γηπεδούχοι βρήκαν κι αυτοί τους πρώτους τους πόντους, με τον Τσοκάντα, όμως, να μπαίνει επίσης στην εξίσωση για το 5-13. Η Kill Beer βρέθηκε στο +9(7-16) με τρίποντο του Μπογέα, αλλά μετά ανέλαβε δράση ο Θεοδώρου ο οποίος έδωσε συνέχεια στο «χορό» των τριπόντων για το 13-18. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως στο πρώτο δεκάλεπτο είδαμε συνολικά 7 τρίποντα, 3 από τη πλευρά των Most Wanted (όλα από τον Θεοδώρου) και 4 από την πλευρά της Kill Beer.

Ο Θεοδώρου μπήκε στη δεύτερη περίοδο με την ίδια φόρα με την οποία έκλεισε τη πρώτη και με σερί δικούς του πόντους έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τους γηπεδούχους (20-18). Ο Μπογέας έσπασε το σερί της αντίπαλης ομάδας για το 20-21, αλλά ο Καραμασιώτης είχε απάντηση, κάνοντας το 23-21. Οι Most Wanted γενικά στη δεύτερη περίοδο παρουσίασαν σαφώς καλύτερο πρόσωπο και κατάφεραν να ξεφύγουν στους 11 πόντους (33-22), λίγο πριν ο Ναλμπαντούδης διαμορφώσει το 33-24 με το οποίο πήγαν στο ημίχρονο οι ομάδες.

Οι γηπεδούχοι δεν έριξαν ταχύτητα ούτε μετά την ανάπαυλα και απομακρύνθηκαν στο 41-24. Η Kill Beer δεν έβρισκε εύκολα λύσεις επιθετικά, με τον Μπογέα να είναι ο μόνος που πάλευε να βελτιώσει κάπως τη κατάσταση, αλλά ο Θεοδώρου από την άλλη πλευρά δεν έλεγε να αφήσει το «πόδι από το γκάζι» και οι Most Wanted βρέθηκαν στο 47-33. Μπογέας και Τσελίκης μείωσαν ξανά τη διαφορά σε μονοψήφιο στο φινάλε της τρίτης περιόδου, όταν το σκορ έγραφε 47-38.

Οι φιλοξενούμενοι αρκετές φορές στη τέταρτη περίοδο μπόρεσαν να πλησιάσουν στο -6, αλλά έμειναν ως εκεί. Δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω, καθώς Θεοδώρου και Καραμασιώτης έβρισκαν συνεχώς απαντήσεις, ενώ και οι Γουναρίδης-Καραγκούνης έβαλαν το… λιθαράκι τους ώστε οι Most Wanted να «καθαρίσουν» το ματς. Η νίκη για αυτούς ήρθε τελικά με το 63-49 να είναι το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Θεοδώρου με 35 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ. Από τη Kill Beer ξεχώρισε ο Χρήστος Τσοκάντας με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Most Wanted (Ελευθεράκης): Γουναρίδης 10(4ρ.), Θεοδώρου 35(3ρ.), Καραγκούνης 6(24ρ.), Καραμασιώτης 10(1ρ.), Μήτσης 2(18ρ.)

Kill Beer (Ναλμπαντούδης): Γκούνας 4(4ρ.), Κοτσομύτης 3(6ρ.), Μπογέας 20(2ρ.), Ναλμπαντούδης 4(12ρ.), Τσελίκης 12(5ρ.), Τσοκάντας 6(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρίποντη «καταιγίδα» στο πρώτο δεκάλεπτο!