22/05/2023
Kolosos Dunk n' Donuts 18 21 17 20 - 76 -
Lasson BC 17 5 20 14 - 56 -

Πεντάδα αλλά μπασκετάρα ο Kolosos!

Το βραδάκι της Δευτέρας 22 Μαΐου στο κλειστό του Σπάρτακου, ο Kolosos Dunk N Donuts παρότι κατέβηκε με μόλις μία πεντάδα στον αγωνιστικό χώρο, έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασε εύκολα στην νίκη με 76 – 56, απέναντι στην Lasson!

Πολύ ωραίο, γεμάτο και γρήγορο παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην πρώτη περίοδο, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και τον Koloso να έχει μικρό προβάδισμα με 18 – 17. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν κυρίως τις αργές επιστροφές της αρκούδας και πήραν την πρωτοπορία με την τριάδα Λεβαδίτη(6), Κουβάρογλου(5) και Μαστορίδη(4), να οδηγούν την επίθεση, ενώ για την Lasson που ακολουθούσε κατά πόδας ξεχώρισε το δίδυμο Μανίκα με 5 και Καραμπά με 4 πόντους αντίστοιχα.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Kolosos το δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, εκμεταλλευόμενος όλες τις αμυντικές αδυναμίες της Lasson και τρέχοντας επιμέρους σκορ 21 – 5, έχτισε διαφορά 17 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ζαμπούρας πάσαρε, Λεβαδίτης(7), Σωτηρόπουλος(6) και Μαστορίδης(5) τα έβαζαν για το 39 – 22. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Αρκούδα έδειχνε παραδομένη, με Νικιταΐδη και Μανίκα να βάζουν τους μοναδικούς πόντους της ομάδας τους.

Οι άμυνες πήγαν περίπατο στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και την ελαφρώς καλύτερη Lasson να μειώνει σε 56 – 42. Ο Ντίσιος κέρδισε τις μάχες μέσα στο ζωγραφιστό σκοράροντας 6 πόντους, με τον Καραμπά να ακολουθεί με 4 και τους Μανίκα – Κρητικό να σκοράρουν από τα 6.75. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι γηπεδούχοι κρατούσαν διψήφια διαφορά, δεν απειλούνταν ουσιαστικά με Λεβαδίτη(5), Σωτηρόπουλο(4), Μαστορίδη(4) να είναι τα πρώτα βιολιά.

Τυπική διαδικασία, ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Μανίκα να βγαίνει μπροστά στην επίθεση της Lasson και με 8 προσωπικούς του πόντους να προσπαθεί να χαμηλώσει την διαφορά και τον Koloso να οδηγείτε με ασφάλεια από Λεβαδίτη(6), Κουβάρογλου(5) και Ζαμπούρα(5), διαμορφώνοντας το τελικό 76-56.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Περικλής Λεβαδίτης με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Καραμπάς με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Kolosos είχε 23 / 42 δίποντα , 8 / 23 τρίποντα, 6 / 13 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη. Η Lasson είχε 21 / 51 δίποντα, 4 / 16 τρίποντα, 2 / 6 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Kolosos Dunk N Donuts (Ζαμπούρας): Ζαμπούρας 6, Κουβάρογλου 16, Λεβαδίτης 27(7ρ.), Μαστορίδης 15(10ρ.), Σωτηρόπουλος 12.

Lasson(Α.Καραμπάς): Α. Καραμπάς 2, Φ. Καραμπάς 12(11ρ.), Κολλάρος 4, Κρητικός 5, Μανίκας 18, Νικηταΐδης 7, Ντίσιος 8(14ρ.).

Τι μας άρεσε: Η φουλ μπασκετική πεντάδα που κατέβηκαν οι νικητές στο παιχνίδι.