16/06/2024
Κεμπάπ BC 14 14 13 15 - 56 -
Flying Circus 11 15 21 22 - 69 -

Πεντάδα από «ατσάλι» το Flying Circus!

Αν και με μόλις μία πεντάδα διαθέσιμη, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο σταθεροί στην απόδοσή τους και έφτασαν με αυτό το τρόπο στην 4η σερί νίκη και 5η συνολικά (5-3) στη Summer Development League. Οι Κεμπάπ από τη πλευρά τους δεν έκαναν το κάτι παραπάνω τις στιγμές που είχαν το μομέντουμ και έτσι έφυγαν με «άδεια χέρια» από 5ο συνεχόμενο παιχνίδι (2-6).

Στα του παιχνιδιού, ο Σωτηρόπουλος έκανε ιδανικό ξεκίνημα, βρίσκοντας σουτ πίσω από τα 6,75 και σε συνεργασία με τον Πιπιλή έγραψαν το 6-11. Ο Ριζεάκος απάντησε από μακριά για το 9-11, ενώ η ισοφάριση ήρθε λίγο αργότερα δια χειρός Σκάγκου (11-11). Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ, καθώς ο Αντώνης Χατζητσομπάνης διαμόρφωσε το 13-11.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Κάκιος κυριάρχησε στα επιθετικά ριμπάουντ, ανανέωσε αρκετές επιθέσεις και τις εκμεταλλεύτηκε για το 16-19. Στη συνέχεια είχαμε αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους Κεμπάπ να παίρνουν τα ηνία όταν ο Αντώνης Χατζητσομπάνης εκτέλεσε εύστοχα πίσω από τη γραμμή του τριπόντου για το 26-25. Ο Ζαχαρόπουλος με μία δική του βολή και ο Σκάγκος με το δικό του εύστοχο καλάθι έφτιαξαν το 28-26 με το οποίο πήγαν στην ανάπαυλα οι δύο ομάδες.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν δυναμικά από το ημίχρονο και ξεκίνησαν με ένα σερί τη τρίτη περίοδο για το 34-26. Το Flying Circus βρήκε την ευκαιρία του να κάνει επίσης ένα μικρό ξέσπασμα, με τους Κάκια και Πιπιλή να φέρνουν τη διαφορά στο δίποντο (34-32). Ο Σωτηρόπουλος ήταν «ζεστός» από μακριά, ενώ Πιπιλής και Κάκιας ήταν σταθερά αποδοτικοί και έτσι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε θέση οδηγού στο φινάλε της τρίτης περιόδου (41-47).

Οι Κεμπάπ πλησίασαν πάλι απειλητικά (45-47), αλλά Κάκιας και Σωτηρόπουλος είχαν απάντηση μπροστά και πίσω από τη γραμμή του τριπόντου για το 45-52. Μάλιστα το Flying Circus ξέφυγε στο +10(48-58) σε ένα αρκετά καθοριστικό χρονικό σημείο και εκεί τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους φιλοξενούμενους. Ζαχαρόπουλος και Κάκιας έκαναν καλά τη δουλειά τους και έτσι βοήθησαν ώστε το ροζ φύλλο αγώνα να βρεθεί στα χέρια της ομάδας τους, η οποία επικράτησε με το τελικό 56-69.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Κάκιας με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ. Από τους Κεμπάπ ξεχώρισε ο Αντώνης Χατζητσομπάνης με 16 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ.

Κεμπάπ (Χατζητσομπάνης Α.): Γκορίτσας, Καρακουλάφης 4(7ρ.), Ριζεάκος 18(11ρ.), Σκάγκος 12(4ρ.), Σύλλας, Χαλβατζόγλου 4, Χατζητσομπάνης Θ. 2(2ρ.), Χατζητσομπάνης 16(17ρ.)

Flying Circus (Πιπιλής): Ασημακόπουλος 2(3ρ.), Ζαχαρόπουλος 15(16ρ.), Κάκιας 24(10ρ.), Πιπιλής 8(5ρ.), Σωτηρόπουλος 29(11ρ.)

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα της πεντάδας του Flying Circus!