28/10/2021
Sikamino Bulls 6 16 11 6 - 39 -
Beerokoillers 17 17 17 18 - 69 -

Πεντάδα φωτιά οι Beerokoillers!

Αν και κατέβηκαν με μια πεντάδα, οι Beerokoillers επικράτησαν εύκολα των Sikamino Bulls με 39-69 και έκαναν το 3/3 στον δεύτερο όμιλο της D2-League, δείχνοντας πως φέτος ίσως ήρθε η ώρα της επιστροφής!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Beerokoillers, καθώς με 8 πόντους του Δημήτρη Μανδηλαρά, 4 του Ψεματίκα και τρίποντο του Κώστα Μανδηλαρά, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 11 πόντων, 6-17. Οι Χατζησμάλης, Πολίτης και Δημητρίου ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της συνάντησης, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν εύκολα την απόσταση ασφαλείας, 22-34, μετά από 5 πόντους του Κοσμαδάκη, 5 του Δημήτρη Μανδηλαρά, 4 του Νεοφύτου και τρίποντο του Κώστα Μανδηλαρά. Τους Sikamino Bulls κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Δημητρίου, πετυχαίνοντας τους 11 από τους 16 πόντους της ομάδας του.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Beerokoillers, αφού με 5 πόντους του Κοσμαδάκη, 4 του Δημήτρη Μανδηλαρά και 4 του Κώστα Μανδηλαρά, ξέφυγαν στους 18, 33-51. Δεν μπόρεσαν οι Ταύροι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 9 πόντους του Πίτλιγγερ. Σκορ τρίτης περιόδου 33-51!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι Beerokoillers έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 39-69, έπειτα από ακόμη 9 πόντους του Κοσμαδάκη, 4 του Ψεματίκα και τριποντάκι του Κώστα Μανδηλαρά. Ο Σιουρίκης με 4 πόντους και ο Γραικούσης με 2 ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους Sikamino Bulls στα τελευταία λεπτά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/9 βολές, 14/48 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 16 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/10 βολές, 25/62 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Sikamino Bulls ο Σιουρίκης με 6 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Beerokoillers ο Κοσμαδάκης με 21 πόντους, αγγίζοντας το quatre-double με 3/6 βολές, 6/11 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, σέρβιρε 11 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 6 φορές και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Sikamino Bulls (Νικολακάκης): Πίτλιγγερ 10 (1), Πολίτης 4, Χατζησμάλης 2, Δημητρίου 13 (2), Λαζαρίδης, Σιουρίκης 6, Γραικούσης 2, Νικολακάκης 2

Beerokoillers (Μανδηλαράς Κ.): Κοσμαδάκης 21 (2), Μανδηλαράς Δ. 19, Ψεματίκας 8, Μανδηλαράς Κ. 15 (3), Νεοφύτου 6

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι που έκαναν οι Beerokoillers, βγάζοντας αρκετούς αιφνιδιασμούς!